ÇALIŞMA ANINDA HAZ ARAYIŞI

Süleyman BELEDİOĞLU

instagram/bonushoca

www.bonushoca.com

Öğrenciler neden çalışırken müzik dinler ve tatlılardan oluşan abur cuburlardan oluşan bir şeyler yeme ihtiyacı hisseder?

Bütün bilimsel veriler, bunların sakıncalarını ortaya koymasına rağmen onlar bundan vazgeçmez ya da vazgeçemez.

Birçok ciddi çalışma, klasik müzik dinlemenin ve herhangi bir müzik aleti kullanmanın faydalarını bilimsel olarak verse de nörobilim alanında yapılan ve “esnek beyin teorisi” olarak bilinen çalışmalar, beynin bunlara alışacağını ve performans (sınav) esnasında yine aynı şeyleri isteyeceğini, bulamayınca da konsantrasyon sorunları yaşanacağını ortaya koymaktadır.

Peki öğrencileri ders çalışırken müzik dinlemeye zorlayan şeyler aslında nedir?

Dinlenmeden saatler, günler boyunca yapılan çalışmalar, yorgunluk, kaygı, stres, öğrenilemeyen konular, artmayan netler, istenmeyen sınav sonuçları, hep bir masada çalışmak zorunda bırakılmak, dopamin ve serotonin gibi haz ve mutluluk transmiterlerine duyulan ihtiyacı artırıyor.

Bütün bunlara maruz kalan öğrenci büyük bir tıkanma yaşar ve ilerleyemez. Bu durumdan çıkıp çalışmaya devam edebilmek için müzik dinleme, tatlı bir şeyler yeme ya da kahve içme yolunu seçer. Böylece öğrenmeyle elde edemediği dopamin ve serotonini bunlarla karşılamaya çalışır.

Sonuçta “çalıştığımın karşılığını alamıyorum” düşüncesine kapılarak, çalışmayı yararsız görmeye başlar.

Yaptığımız bir araştırmada, öğrencinin hangi derste başarısız ise o derste daha çok müzik dinlediği bulgusunu elde ettik.

Çünkü “notaların hazzı” ihtiyaç duyulan hazzı karşılayabiliyordu, en azından anlık.

Oysa öğrenci iyi sonuçlar aldığı ve anladığı bir derse çalışırken ne müzik dinleme ihtiyacı hissediyor ne de kahve içip tatlı yiyor.

MÜZİK ÇALIŞMA ESNASINDA MİKRO DİNLENMELERE NEDEN OLUYOR

Dinlenmeden çalışan öğrenciler bundan mutlu olsa da, dikkatleri ve hafızaları bu durumu pek hoş karşılamaz.

Müzik dinlerken matematik çalışan bir öğrencinin dikkati matematik ile müzik arasında gidip gelmeye başlar.

Peki bu durum nasıl bir sonuç doğurur? Dikkat her müziğe yöneldiğinde öğrenci mikro düzeyde dinleme ve dersten kopma durumu yaşamaya başlar.

Bu durum çalıştığı konunun ya da okuduğu sorunun bağlantılarını kuramamasına neden olur.

Bugün “ben müzik dinlemeden çalışamıyorum” diyen on binlerce öğrenci aslında öğrenemiyor olma sorunu yaşıyor. Yaşadığı sorun “çalışırken müzik dinleme” sorunu değildir. Tespitin iyi yapılması gerekmektedir.

Müzik dinleyerek çalışan ya da abur cubur bir şeyler yiyerek çalışan öğrencileri bekleyen başka bir tehlike de, hazzın daha çok haz ihtiyacını, kendini iyi hissetmenin daha çok iyi hissetme isteğini, müzik dinlemenin daha çok müzik dinlemeyi tetikliyor olmasıdır.

Sonuç olarak beyin bu haz ödülünden kurtulamıyor ve bütün bunları her zorlandığında istemeye devam ediyor.

Böylece müzik dinleyerek çalışmaya alışmak, anlık hazzın pençesine düşmeye neden oluyor.

Dikkat edilmesi gereken bir durum da, konu çalışmayıp sadece soru çözen öğrencilerin durumudur. Bunlar da anlık hazzın pençesine düşmüş olabilirler.

Çünkü her doğru çözülen soru öğrenciye anlık haz verir.

Oysa her çalışılan konu öğrenme gerçekleşmediği sürece bunu vermez.

Diğer yandan soruları büyük ölçüde çözemeyen bir öğrenci anlık haz ihtiyacını yine notaların hazzında arayabilir. Sonuç olarak da müzik dinlemeden soru çözemeyecek duruma geriler.

Kısaca, gençlerin ödül ve hazza karşı duydukları ihtiyaç, yetersiz özdenetimi de beraberinde getirmekte bu durum da rayından çıkmış bir haz arayışı, zamansız müzik dinleme, aşırı tatlı yiyip kahve içme ve oyun düşkünlüğü gibi davranışlara yol açmaktadır.

Anlık haz arayışı, bireylerin gelecek için bugünü planlamalarını ve kendilerini kısıtlamalarını engellemektedir.

Müzik dinleyerek ders çalışmaya alışmak, öğrenciye çok zarar verir. Bunun gençlere etkili bir şekilde anlatılması ve ikna edilmeleri gerekmektedir.

Hoşça kalınız.

www.bonushoca.com

instagram/bonushoca

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir