ÜNİVERSİTELİ OLMANIN ŞİFRELERİ

Aslında başlığımızı 2010 YGS ve LYS’nin şifreleri olarak da atabilirdik.

Çünkü 2010 YGS ve LYS sınavı ve bu sınava girenlerin tercihleri dikkate alındığında, ortaya 2011 üniversite sınavını kazanmanın şifreleri çözülmüş bir şekilde ortaya çıkacaktır.

Öğrencilerin, velilerin tabiki öğretmen ve eğitim kurumlarının, YGS ve LYS’ye, sınav sayısı ve soru sayısı arttı gözüyle bakmamaları ve ona göre rehberlik yapmaları gerekmektedir.

Özellikle alanlar arasında gezinen öğrenci sayısının çok yüksek olduğu, bu sınavla ortaya çıkmıştır. Yani öğrenci, sayısal ama hem TM hem de sözel puanı ile alan yerleri hedeflemekte hangi puanı ile kolay iş bulacak bir bölüme giriyorsa, o bölümü seçmektedir.

ÖĞRENCİLER OLGUNCA TERCİH YAPTI

Tercihler döneminde yüzlerce öğrenci ile birebir konuştum. Hemen hemen tamamı; bir fakülte ve bölümü tercih ederken, sadece iş olanaklarına bakıyordu.

Öğrenciler, çocukluk hayaliymiş, şuymuş, buymuş hiç dile getirmiyor. Öğrenciler, olgun ve yetişmiş bir insan edasıyla davranıyor ve tercihini ona göre yapıyordu.

ÖĞRETMENLİK VE TIP FAKÜLTELERİ EL YAKIYOR

Öğrencilerin olgun tercihleri, iş bulma kolaylığı sağlayan, öğretmenlik, tıp fakülteleri ve bazı mühendisliklerin puanlarını çok yükseltti.

Şok yükselme öğretmenliklerde gerçekleşirken tıp fakülteleri sayısalların yine gözdesi oldu.

MATEMATİK NETİ YÜKSEK TM’LER TÜRKÇE ÖĞRETMENLİĞİNE HÜCUM ETTİ

Lütfen bu uyarıya dikkat ediniz. TM öğrencilerinin matematik ve geometri netleri iyi olanları, eğer Hukuk, Rehberlik öğretmenliği ve psikolojiyi tutturamıyorsa ya da buralara gitmek istemiyorsa doğrudan Türkçe öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği ve Coğrafya Öğretmenliğini tercih ettikten sonra sosyal bilgiler öğretmenliklerine yönelmişlerdir.

ÖĞRETMENLİĞİ HEDEFLEYENLER MATEMATİK VE GEOMETRİYE İYİ ÇALIŞMALI

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi, Eğitim Bilimleri Fakültelerini kazanmak ve öğretmen olmak isteyen öğrencilerimizin matematik ve geometriye çok önem vermeleri gerekmektedir.

Özellikle, PDR, Türkçe öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği, Coğrafya Öğretmenliği ve Sosyal Bilgiler Öğretmenliği ile Sınıf Öğretmenliğinde YGS’deki 40 Matematik sorusundan ellerinden geldiğince yüksek net çıkarmaya çalışmalıdırlar.

YGS’deki bu 40 matematik ve geometri sorusunun dokuzuncu sınıf konularından gelen sorular olduğu da dikkate alınmalıdır. Bu da öğrencilerin doğru bir eğitim, iyi bir rehberlik ve planlama ile 9. sınıf matematik ve geometriden istenilen nete ulaşabileceklerini anlamına gelmektedir.

MF’DE FİZİK, GEOMETRİ VE MATEMATİK ÇOK ÖNEMLİ

Sayısal öğrenciler MF puan türünden yoğun olarak tercih yapmaktadırlar.

Özellikle mühendislik dersleri olarak da bilinen fizik, geometri ve matematik derslerindeki başarı sadece mühendislik puanı olan MF 4’ü değil, tıp, diş hekimliği ve eczacılık puanı olan MF3 puanının yüksek olmasında da birinci dereceden etkili olmuştur.

Öğrencilerin mühendislik ve sağlık bilimleri (tıp, eczacılık) alanındaki fakülteleri kazanabilmeleri için daha 9. sınıftan itibaren özellikle bu üç dersi çok ciddiye almaları gerekmektedir.

Eğer öğrenciler 10., 11. veya 12. sınıfta iseler, kesinlikle iş işten geçmemiştir. Çalışmalarını mutlaka azimle sürdürmelidirler.

YGS PUANI ÇOK BELİRLEYİCİ

2010 YGS ve LYS sınavı ve de LYS puanlarının hesaplanması şunu çok açık bir şekilde ortaya koymuştur ki, üniversiteli olmak istiyorsanız YGS’de çok iyi bir puan ve yeterince net sayısına ulaşmalısınız.

YGS’si çok iyi geçen ama LYS’de beklediği başarıyı gösteremeyen öğrencilerin çocuğu YGS’nin LYS’ye katkısının yüksek olması nedeniyle üniversiteyi kazanmayı başarmışlardır.

Ayrıca şu çok ilginç manzaraya dikkat ediniz. YGS’de 80 net civarı çıkaran bir öğrenci, LYS’de sadece edebiyat coğrafyaya girip 50 civarında net yapınca, TM puanlarından ilk 150 bine girebilmekte ve işletme, iktisat, çalışma ekonomisi, kamu, uluslararası gibi bölümlere girebilmektedir.

KESİN BAŞARIYI ANCAK PRATİK ÖĞRENME YÖNTEMLERİNİ UYGULAYARAK YAKALAYABİLİRSİNİZ

Son olarak bu çok önemli konuya değinmek istiyorum.

Pratik öğrenme, aslında bir kesin ve kalıcı öğrenme biçimidir. Öğrenmeyi hızlandıran ve öğrencinin öğrendiği bilgileri kullanabilmesini sağlayan, “biliyorum ama soruları çözemiyorum” diyen öğrencilerin bu sorununu tamamen çözen bir öğrenme biçimidir.

Çoğu durumlarda biliriz ki öğrenci, okulda, dershanede, etütlerde, özel derslerde defalarca aynı konuyu öğretmenle çalıştığı halde bir türlü öğrenemez.

Pratik öğrenme yöntemi defalarca ders dinlemenin bir gizli ezbere yol açtığını saptayıp, bu ezberin yerine gerçek öğrenmeyi koyan bir öğrenmedir.

Pratik öğrenme yöntemleri ile ilgili olarak gerek TV 8’deki her pazartesi saat 09.30’daki programımızda, gerekse de, her Pazar saat 11.30’da Kanal A televizyonundaki programımızda çok geniş olarak bilgi verilecek, sizlerin soruları yanıtlanacaktır.

Diğer yandan da, bizzat bizi arayarak ve sitemize e-mail göndererek de bu konuda bizlerden ücretsiz olarak yardım alabilir, yararlanabilirsiniz.

Bizi mutlaka takip ediniz. Çocuğunuzun geleceğini birlikte kuralım.

Hoşça kalınız.

Süleyman BELEDİOĞLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir