TERCİHLER DAHA ÖNEMLİ

Öğrenciler SBS ve ÖSS’ye girdiler. Şimdi birkaç gün dinlendikten sonra, sonuçlarını yorucu bir şekilde beklemeye ve hangi üniversite nasıl? Diye araştırmaya başlayacaklar.

Özellikle ÖSS öğrencileri için yapılacak olan tercihlerin çok büyük bir önemi var.

Çok iyi yapılacak ve bir çok faktörün dikkate alınması ile meydana getirilecek bir tercih sıralaması, umutsuz olan öğrenciyi dahi üniversiteli yapacaktır.

SADECE SIRALAMAYA BAKMAK YANLIŞ

Öğrencinin sınavda kaçıncı olduğu ve geçen yıl o üniversitenin bölümünün en son kaçıncı sıradaki öğrenciyi aldığı verisine dayanılarak yapılan ve bilgisayar programlarından alınan tercih listesini aynen kabul etmek, başarılı bir tercih yapılmasını engeller.

Öğrencilerin tercihlerini yaparken bu sınavın “sosyolojik” bir olay olduğunu mutlaka hesaba katmalıyız.

Bu da bizi psikososyal gerçekleri dikkate almaya zorluyor. Çünkü öğrenciler tercih yaparken, bulundukları il, o olmaz ise, yakınlardaki bir ilin üniversitesini seçme eğilimi gösterdikleri kadar, kontenjana ve üniversitenin adına da bakmaktadırlar.

Örneğin, Ankara’da bir fakültenin işletme bölümünde okumak isteyen bir öğrencinin tercih eğilimi şöyle ortaya çıkıyor: Ankara olmazsa, Eskişehir, o olmazsa, Kırıkkale, o da olmaz ise, Konya ve Bolu diye sıralama yapıyor.

Böylece çevredeki bu illerin puanları da belirli oranda yükselmektedir.

Bu yıl tercih yaparken, sınava giren öğrenci sayısındaki azalmayı ve kontenjanlardaki %15 oranındaki artışı da dikkate alacak olursak, sıralamada iki bin kişi civarında bir esneme, genişleme olabilir. Yani Tıp Fakültelerine bilindiği üzere yaklaşık ilk 10 bine giren öğrenciler yerleşebiliyor. Bu rakam bu yılki ÖSS’de ilk 12 bine kadar gerileyebileceği dahi düşünülebilir.

ÖLÜ TERCİH DİYE BİR ŞEY YOK

Sıralaması sizin sıralamanızdan daha düşük bir bölümü, üst tercihlerinize yazabilirsiniz.

Tercihini, sıralamayı şaşırmadan boncuk gibi dizmeye çalışan bir çok öğrenci, şu anda bile istemediği bölümlerde okumaktadır.

“Ölü tercih” diye nitelendirilen bu anlayış son derece yanlıştır. Öğrenci puanı hasbel kader bir yıl önce düşmüş olan iyi bir üniversitenin bir bölümünü, sadece sıralamaya bakarak tercih etmemeli diye düşünen var ise, buna “ölü tercih” değil “ölü fikir” denir.

Bu anlayış, kazanan öğrenci sayısını arttırmak isteyen bazı kurumların yanlış yönlendirmelerinden başka bir şey değildir.

Çok istediğiniz yerin puanı düşük de olsa onu üste yazmalısınız. Bir bölümün sıralamadaki yeri, o bölümle ilgili hiçbir gerçeği değiştirmez. İşte bunu unutmayınız.

Süleyman BELEDİOĞLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir