SOSYAL ÇATIŞMAKES

Sosyal çatışmakes ya da sosyal yaşantımızdaki, ilan edilmiş uyumluluk hali. Bu çok önemli bir şey. Çünkü her sorunu bir çatışma unsuru olarak görmek değil midir, yaşamı çekilmez kılan?

Oysa, çatışmamayı ilke edinmek, sorunları diyalogla çözmek, karşımızdakine biraz yardımcı olmak, iç huzur vermez mi insana? www.bonushoca.com

Paylaşılan ortak alanlar, ancak bu anlayışla çatışmaya sahne olmaz. Karşısındakinin, çatışma alanını tanıyıp, hemen önlem almak mutlu insanların tarzıdır. Mutlu insanlar ise daima başarılıdır.

Yaptıklarımızda, kendi hoşumuza gideni değil, karşımızdakinin hoşuna gideni tercih etmek, bir erdemdir çoğu zaman.

Aslında zor olan da bu işte. Çünkü kendi benliğimizi, üstünlük sağlama düşüncemizi, tercihlerimizi, kısacası o an için yapmak istediklerimizi bir yana bırakıp, karşımızdaki insanın istediği şeyi yapmak, aşılması zor bir durumdur çoğu zaman.

Ama burada çok ince bir çizgi var ki, o da çoğu zaman başkalarının yapmamızı istediği şeylerin, aslında bizim de yapmak istediklerimiz olmasıdır. www.bonushoca.com

Biz yapmamız gerekenleri yapmadığımız için, gizli bir suçluluk duygusu yaşarken, onu örtbas etmiş iken, birilerinin çıkıp, gizlediğimiz şeyi ortaya çıkarması çatışma yaratıveriyor bir anda.

Günlük yaşamdan, kendimizden başladık söyleşiye ama, hisseden kıssa derler ya, gelelim öğrencilere. Belki de sosyal çatışmakese en çok ihtiyaç duyan onlardır günümüzde.

Öncelikle öğrencinin sosyal çatışmakesini ele alalım:

Öğrencinin, bir anda kendisini ailesi ile çatışmanın içinde bulmasına yol açan en genel neden “Yeter artık! Kalk, dersine çalış!” denilmesidir ona.

Öğrenciler şunu hiç unutmamalı ki; dünyada kendi çocuğunun kötülüğünü isteyen tek bir anne-baba bulamazsınız. Onların, size yaklaşımı yanlış dahi olsa, onların tek bir düşüncesi vardır, sizi korumak ve en güzel şeylerin sizin olmasını sağlamaktır.

Anne-babalar, hep söz verirler “Çocuğa yersiz ve zamansız şekilde karışmayacağım” derler ama nafile. Çünkü onlar anne-baba. Onlar doğanın bir kuralının pençesinde ve onların çocuklarına karışmaları, bir koruma refleksinden başka bir şey değildir.

Sevgili öğrencilerim, anne-babanızın size karışmasını engellemek mümkün değil. Sözle karışmasa dahi gözle karışır. Bu nedenle öğrencilerin, kendilerine karışılmadan, çatışmaya fırsat vermeden, kendiliğinden kalkıp çalışmaya başlaması gerekiyor. www.bonushoca.com

Sevgili öğrenciler işte o zaman göreceksiniz ki, çatışmasız bir ortam ve huzur dolu bir psikolojiniz olacaktır.

Gelelim anne-babalara. Evet, sizin çocuğunuza karışmanız bir anne-babalık refleksidir. Ama bunun yeri ve zamanını elinizden geldiğince iyi ayarlamanızı ve ölçüyü kaçırmamanızı öneriyorum.

Bu yıl sınava 6., 7. ve 8. sınıflar ile Lise 3 ve mezunlar giriyor. Çocuğu bu sınavlara giren ailelerin, çocukları ile sosyal çatışmakes ilan etmelerini öneriyorum.www.bonushoca.com

SÜLEYMAN BELEDİOĞLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir