SBS ve LYS’de FAZLADAN 50 PUAN ALABİLİRSİNİZ

Eğer öğrenciler SBS ve LYS’de normal bir sınav sonrasında alacakları puandan elli puan daha fazla almak istiyorlarsa, mutlaka başaracaklarına dair yüksek düzeyli bir “iç inanca” sahip olmalıdırlar.

Öğrencilerin başarılı olma inancı yakından incelendiğinde, aslında bir dış inanç bir de iç inanç diye iki tür inanç taşıdıkları görülür.

DIŞ İNANÇÖğrenciye, ailesinin, okulunun, dershanesinin ve öğretmenlerinin kayıtsız şartsız inanması ve onun başarılı olacağını düşünmeleridir.

Dış inanca maruz kalan öğrencide “çevrem başaracağıma inanıyor” psikolojisi oluşur.

Çevrenin bu inancı, öğrencide ya çok yüksek düzeyli bir kaygıya yol açar, ya da öğrencinin rahatlamasına ve bu başarı inancını bir son olarak algılayıp, başardım psikolojisine sürüklenmesine neden olur. Yani çevrenin bu inancı öğrencide yalancı bahar etkisi yaratır.

YALANCI BAHAR ETKİSİ

Öğrencinin çevresindeki eğitim unsurlarının ona aşırı güven duyması adeta ocak ayında meyvelerin çiçek açıp sonra da kar altında kalması gibi bir durum yaratır.

Yalancı bahar etkisi öğrencide şu sonuçların ortaya çıkmasına yol açar:

I. Öğrenci XL TAVIRLAR içerisine girer ve öğretmenleri, okulu ya da dershanesi tarafından konulan kurallara uymaz. Daha çok kendi aklı ile hareket eder.

II. Alternatif çalışma programı ve çalışma sistemi oluşturur. Uzman yardımına kapalı hale gelir.

III. Değişik sınavlara girme ve kendisini geliştirme konusundaki istek ve arzusunu azaltıp, ataklığını yitirir.

IV. Başarısız olduğu sınavlara ilişkin çeşitli bahaneler üretir.

V. Çoğu zaman düşük sınav sonuçlarını ailesi ile paylaşmaz.

VI. Daha çok başarılı olduğu dersten soru çözer.

VII. İçsel olmayan yapay hedefler peşinde koşar.

O halde gerek aileler, gerekse de eğitim kurumları dışsal inanca temkinli yaklaşıp, öğrenciye iyilik yapmak için onu dış inançla kuşatıp, yalancı bahara sürükleme konusunda çok dikkatli olmalılar ve bu tür davranışlardan şiddetle kaçınmalıdırlar.

İÇ İNANÇ ise, öğrencinin herkes aksini düşünse dahi başarılı olacağına inanmasıdır.

İç inanç öğrencinin hiç kimsenin etkisi ve telkinine maruz kalmadan, içten gelen bir refleksle başarılı olacağına kendiliğinden inanmasıdır. Yani öğrencide; “başarılı olacağıma inanıyorum” psikolojisinin ortaya çıkmasıdır.

Eğer öğrenci başarılı olacağına içsel olarak inanmaya başlarsa çok yüksek oranda bir duygusal enerji ve motivasyona sahip olacaktır.

İç inanç, öğrenci üzerinde gerçeklik etkisi yaratır. Yani öğrenci kapasitesi ve çalışması oranında gerçekten ulaşabileceği bir hedefe yönelir ya da farklı yerden bakacak olursak, gerçeklik etkisi, iç inanca yol açar.

Bu da öğrencide ikinci ve çok önemli bir psikolojinin daha oluşmasına yol açar: Başarı garantisi psikolojisi.

Öğrencide oluşan iç inanç ve ona bağlı olarak ortaya çıkan BAŞARI GARANTİSİ PSİKOLOJİSİ şu sonuçlara yol açar:

I. Öğrencide artan iç özgüven sayesinde dikkat ve konsantrasyonda yükselme olur. Öğrenci okuduğunu daha hızlı anlamaya başlar ve başarısında ortaya çıkan bu artış motivasyonunu da yükseltir.

II. Öğrenci sorulara önyargısız yaklaşır, her soruyu, çözebilirim inancıyla okuması, algılamasını artırır ve gerçekten de hiç çözemeyeceği soruları dahi çözmeye başlar.

III. Okuma hatası ve işlem hatası tamamen ortadan kalkar.

IV. Boş bırakılan soru sayısı en aza iner.

V. İç inanç sayesinde stres azalır. Çünkü stresin ana unsuru dış kaynaklardır.

VI. Ruhsal enerji artar ve zorluklarla başa çıkma kapasitesi yükselir.

VII. Beyin korku ve tehditten arındığı için öğrenme hızlanır.

Sevgili öğrenciler, yazımıza nasıl başlamıştık? “Fazladan 50 puan alabilirsiniz” Evet hepiniz fazladan en az 50 puan alabilirsiniz. Yeter ki “ben başaracağım” inancını içinizden gelerek kafanıza yerleştiriniz.

Fazladan elli puan almak için 15 soru fazla yapmanız yetecektir. 15 soruya inançla kesin çözme psikolojisi ile yaklaştığınızda, 4 soruda işlem hatası, 5 soruda okuma hatası, 6 soruda algılama hatası yapmaktan kurtulup, normal olarak çıkartacağınız netleri 15 net daha artırabilirsiniz.

Eğer bu iç inancınız daha da yükselirse fazladan 15 neti, fazladan 25 nete çıkartabilir ve yine fazladan 90 puan alabilirsiniz.

Sevgili öğrenciler, ilk sınavı unutunuz. Eğer ikinci sınavda, önünüze gelen testlerdeki sorulardan kendinize sadece ikişer soru yanlış yapma hakkı tanırsanız. Birinci sınavınız ne olursa olsun, aklınızdaki en büyük hedeflere dahi ulaşabilirsiniz. ODTÜ, Boğaziçi, İTÜ, Tıp, Hukuk vs. ne olursa olsun kazanabilirsiniz. Yeterki sınav psikolojinizi kafanızda doğru yapılandırınız.

Lütfen şu olayı yorumlayınız.

II. Dünya savaşında Fransız komutan geri çekilme emrini verdikten sonra askerlerine şöyle sesleniyor. “Geri çekilmiyoruz, sadece gittiğimiz yönü değiştiriyoruz.”

Hoşça kalınız.

Süleyman BELEDİOĞLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir