RİSKLİ TERCİH NEDİR? GÜVENLİ TERCİH NEDİR?

1. Eğer 20’nin altında tercih yaparsanız, tercihiniz “tercih sayısı riski” taşır. Güvenli bir tercih için mutlaka en az 20 tercih yapınız.

2. Şehir ya da bölüm sınırlaması yaparak 10 ve civarı tercih yapmak risklidir. Güvenli tercih için kendinize “tekrar sınava hazırlanmak mı?” yoksa “üniversitede okumak mı?” sorularını sorunuz ve mutlaka tercihinizin türünü (bölüm sayısını) ve okuyacağınız şehir sayısını artırınız.

3. Yapılan tercihlerin çoğunun vakıf üniversitelerinin tam burs, %75 burs ve %50 burs gibi yüksek burs oranlı olması.

Bu yüksek oranlı bursların kontenjanlarının çok az olması nedeniyle buraların sıralamalarının ya yükselme eğilimli olması ya da düşse dahi küçük oranlı gerilemesidir.

Güvenli bir tercih için yoğun olarak yazılan bu tür burslu tercihlerin en az altı tane düşük sıralı ve sıralaması daha da düşme eğilimli olan bölümlerle korunması gerekir.

4. Sıralamanızdan biraz yüksek birkaç tercih yine sıralamanız kadar birkaç tercih (7-8 tercih) yapıp en sona sıralamanızdan %100 daha düşük tek bir tercih yazarak güvenli tercih yapmaya çalışmak, en yaygın güvensiz ve riskli tercih türüdür.

Peki bu durum neden risklidir?

Çünkü puanı sizden yüksek olanların tercih formu sizden önce değerlendirilecek ve bu tek bir yerin kontenjanı dolabilir.

Böyle durumlarda riski azaltmak ve güvenli bir tercih yapmak istiyorsanız düşük düzeyli tercihlerin sayısını artırmalısınız.

5. Sıralamanızın her iki yarı çapında bulunan (sıralamanızdan biraz yüksek, biraz düşük) tercihlerin sayısının yetersiz olması. Riskli bir tercih yaptığınızın göstergesidir.

Örneğin: Sıralamanız 70.000 ise, 60.000-70.000 aralığından 8 tercih, 70.000-80.000 aralığından 8 tercih yaparak, tutma aralığı olarak tanımladığımız bu alandan 15-16 tercih yapmalısınız.

Böylece güvenli bir tercih yapıp aldığınız sıralamayı en iyi şekilde değerlendirmiş olacaksınız.

6. Sadece puanların (sıralamaların) düşeceği varsayımına dayalı tercih yapılması. Riskli bir tercihtir.

Güvenli bir tercih için tercihlerin temel olarak üç varsayım üzerine dizayn edilmesi gerekir.

1. Puanların ve sıralamaların düşeceği varsayımı ile, bir grup yüksek tercih yapılması.

2. Puanların ve sıralamaların değişmeyeceği ya da kayda değer bir yükselme ya da düşme olmayacağı varsayımı ile bir grup tercihin sıralamanıza çok yakın yapılması.

3. Puanların ve sıralamaların çok yükseleceği varsayımı ile bir grup tercihin sıralamanızdan daha düşük oranlı yapılması riskli bir tercihtir.

Sevgili öğrenciler unutmayınız ki, hayatta riske edilecek şeyler var, riske edilmeyecek şeyler var. Tercihleriniz yaşamınızda riske edemeyeceğiniz şeylerin en başında gelir.

Bize gösterdiğiniz ilgiye sonsuz teşekkür ederiz. Bu ilgi bizim hiç yorulmadan çalışmamıza neden oldu.

Sevgili öğrenciler, bu yazıyı mutlaka diğer arkadaşlarınızla da paylaşınız.

Bizi hafta içi her gün 15.00 – 16.00 saatleri arasında KANAL A’da mutlaka izleyiniz.

Unutmayın yanınızdayız ve yanınızda da olmaya devam edeceğiz.

Gönlünüzdeki tercihe yerleşebilmeniz dileği ile…

Hoşça kalınız.

Süleyman BELEDİOĞLU

www.bonushoca.com

2014/10/07

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir