RAPOR ALAN ÖĞRENCİLER NASIL ÇALIŞMALI?

Öğrenciler, artık yavaş yavaş sağlık raporları alarak, okulları boşaltmaya başladılar.

Bunun ülke adına yarattığı sakıncalara burada değinmeyeceğim. Burada sadece, öğrencilerin rapor alması durumunda zamanlarını nasıl kullanmaları gerektiğini ele alacağım.

Rapor alan öğrencinin, yönetmek zorunda olduğu zaman bir kat daha artacaktır. Şu bilinen bir gerçektir ki, öğrenciler zaman yönetimi ve zamanı verimli kullanma konusunda büyük sıkıntılar yaşıyor.

Raporla birlikte genişleyen zaman, öğrencinin karşısına şu sorunları çıkartıyor:

I. Okuldan boşalan zamanın planlaması.

II. Genişleyen zamanda dinlenme oranlarının ayarlanması.

III. Okuldan boşalan alanı doldurmak için, öğrencinin sürekli test çözme moduna girmesi.

IV. Genişleyen zamanı iyi dolduramayan öğrencinin, psikolojik sıkıntı yaşamaya başlaması.

V. Raporla birlikte öğrenci ve ailesinin, netlerde artış beklemesi ve bu durumun öğrencinin beklenti baskısı altına girmesine yol açması.

VI. Öğrencinin raporla kazanılan zamanı doldurma psikolojisi ile dinlenmeden ve sürekli çalışması, onun fiziksel ve zihinsel olarak çökmesine yol açması. Yani sürmenaj olması.

VII. Raporla birlikte, bilinçsiz bir şekilde gece-gündüz çalışan öğrencinin, sınava yorgun ve düşük algılama düzeyiyle girmesi.

Peki sağlık raporu alan öğrenci nelere dikkat etmeli, nasıl çalışmalı?

I. Öncelikle, dersaneye gidiyorsa, dersanedeki etütlerle evdeki çalışmaları arasında bir denge kurmalıdır. Ne tamamen dersanede kalmalı ne de sadece evde. Çünkü dersanede aldığı eğitimin başarısına katkısı ayrı bir şeydir, evde yapacağı çalışmanın katkısı ise ayrı bir şeydir.

II. Öğrenci bütün zamanını dersanede çalışarak kullanırsa, hep dinleyen ve uygulama yapmayan bir öğrenci durumuna düşer. Bu da onun başarısızlığında etkili olur.

III. Sürekli test çözerse, sadece bulunduğu durumu korur, ama asla gelişme kaydetmez. Çünkü test çözerek bir konu öğrenilemez, sadece öğrenilenler pekiştirilebilir.

IV. Mutlaka rapor döneminde “öğrenme programı” yapılmalı. Konu eksikleri saptanarak eksik konulara ve o konuların bağlantılı olduğu diğer konulara çalışılmalı.

V. Dinlenme süreleri üçte bir oranında artırılmalı. Yani öğrenci rapor öncesi dönemde iki saat çalışıp 30 dakika dinleniyorsa, rapor döneminde dinlenmeyi 45 dakikaya çıkartmalıdır.

Sevgili öğrenciler, raporun yarattığı yeni zaman dilimi sizleri yorabilir, bu boş alanı sırf doldurmuş olmak için yanlış ve teste dayalı çalışmalar yapmaktan kaçınmalısınız. Mutlaka konulara da çalışmalısınız. Hem de zamanınız üçte ikilik diliminde konu çalışmalısınız, üçte birlik diliminde ise test çözmelisiniz.

Aksi halde psikolojik sıkıntıya girer ve aldığınız rapor gerçek olur.

Hoşça kalınız.

SÜLEYMAN BELEDİOĞLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir