ORADA BİR ÖRNEK VAR UZAKTA

Trabzon, Aksaray, Birecik, Akçakoca, Karamürsel neden eğitim adına çok farklı şeyler yapıyor dersiniz?

Orada Vali, Kaymakam, Belediye Başkanı, İl Milli Eğitim Müdürlükleri, İlçe Milli Eğitim yetkilileri, kolları sıvamış “eğitim şart” diyorlar. Ama bunu sözde bırakmıyorlar.

Ben eski Trabzon valisi Nuri Okutan’ı ilk defa haberlerde Trabzon’da bir lisenin çevresinde gezinen ve okul öğrencilerini rahatsız eden gençlerle konuşurken gördüm.

Devletin valisi, her şeyi bir yana bırakmış, okulun önüne kadar gelerek, gençlerimizi, yarınlarımızı, olumluya, iyiye, güzele doğru olana yönlendirmeye çalışıyor.

Bu örnek, haber formatından çıkartılıp, bütün ülkeye daha geniş ve iyi bir zamanda anlatılmalı. İşte o zaman ülkede Nuri Okutan’ların sayısı hızla artacaktır.

Birecik, nefis Fırat Nehri’nin daha da güzelleştirdiği ilçemiz. Orada sadece kelaynak kuşları yok, orada, çok çalışkan ve eğitime o ölçüde de zaman ayıran bir kaymakam ve öğretmen ekibi var.

Sürekli proje üretiyorlar. Ve kaymakam bana proje üretin ama eğitim ile ilgili olsun diyor. Bir ekip kurmuş, onlar parlayan genleri, işleyen beyinleri ile hep düşünüyorlar. Seminerler, müzik kursları, halk oyunları kursları daha nice etkinlikler için harıl harıl çalışıyorlar.

Bu örnek de mutlaka, diğer ilçelerimize duyurulmalı. Etkileşim sağlanmalı ve gençlerimizin yanında durulmalı.

“Ben ne yapabilirim ki?” değil. “Çok şey yapabilirim” anlayışının herkesin kafasında yer etmesi sağlanmalı.

Akçakoca, güzel bir Karadeniz sahil yöresi. Orada dersane yok. Ve bir zamanlar çocuklar tâ Düzce’ye, Ereğli’ye dersaneye gidiyorlarmış.

Akçakoca, kaymakamı, belediye başkanı, ilçe milli eğitim müdürü ve diğer yetkililer, “böyle olmaz, bizim çocuklarımız adına yapabileceklerimiz olmalı” diye yola çıkmışlar.

bir araya gelerek, bir okul aile birliği üst kurulu oluşturmuşlar. Sonra da başlamışlar çalışmaya, seminerler, etkinlikler ve en önemlisi de eğitim uygulamaları yapmaya.

Karar almışlar, çocuklar ve öğretmenler son dersten sonra evlerine gitmeyecek ve okulda takviye kursları, tekrarlar, etütler yapacaklar.

Bunu yapmışlar ve başarılı olmuşlar.

Bu örnek de Akçakoca’da kalmamalı. Oradan tüm ülkeye yayılmalı.

Karamürsel, güzel mi güzel bir Marmara Denizi sahil şehri.

Aslında orayı güzel yapan, Karamürsel kaymakamlığı ve ilçe milli eğitim müdürlüğünün ortak çalışması ile ortaya çıkan eğitim adımları.

İlçe geneli öğrenci ve veli bilgilendirme seminerlerinin yanında, “okuma” etkinlikleri düzenleyen ender yörelerimizden biri. Aslında buna Kocaeli valiliğini de katmak gerekiyor. Onlar bu etkinliklere büyük destek veriyor. Karamürsel’de sahilde öğrencilere okuma köşesi düzenlenmiş. Yüzlerce öğrenci o güzel ortamda okumaya başlamışlar.

Bu projenin kazan dairesinde bulunan ve bu projeyi ateşleyen Muammer öğretmeni de hiç unutmamak gerekir.

Hoşça kalınız.

Süleyman BELEDİOĞLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir