ÖĞRENCİYİ ÖDÜLE DOYURMAK

Biraz çalışan, biraz başarılı olan ve biraz da disiplinli davranan öğrenciye hemen ödül veriyoruz. Onu ya onure ederek ya da somut bir ikramla ödüllendiriyoruz.

Peki bu yapılanlar doğru mu?

Örneğin iyi bir karne getiren öğrenciye, ödül vermek, onun sonraki öğrencilik eylemlerinde ödül beklentisini nasıl etkiler?

İşte bütün bunların dikkate alınması ve öğrencilerin ödüle boğulmaması, ödüle doyurulmaması gerekir.

Bir insana herkes her zaman, “güzelsin” iltifatında bulunursa, o insan için artık “güzelsin” ifadesi bir iltifat olmaktan çıkar ve bu ifadeye karşı kayıtsız davranmaya başlar. (www.bonushoca.com)

İşte öğrenciler de böyle, iyi not al hemen bir ödül, ödevini yap, hemen bir ödül daha, sınıfını geç, yine bir ödül daha. Böyle bir durumda, ödülün motivasyon etkisi tamamen ortadan kalkar.

Oysa, öğrencinin normal öğrencilik görevlerini yerine getirmesi ve bu konuda yeterli çalışmayı, istek ve inancı göstermesi, ödül gerektirecek bir durum değildir, olmamalıdır da.

Öğrenciye ödül, normal öğrencilik görevlerini aşan başarı gösterdiği durumlarda verilirse, o ödülün bir değeri olur ve gerçek bir ödül niteliğini taşır. Örneğin, öğrenci, bilimsel bir araştırmada iyi bir sonuç elde etti ve bu çalışması ile, bilimsel gelişmelere katkıda bulundu, ise işte o zaman ödüllük bir durum ortaya çıkmış olacaktır.

Böyle bir durumda verilecek olan ödül, öğrenciyi daha ileriye taşıyacak bir niteliktedir.

Öğrencinin, çalışmaları sırasında ona ikram niteliğini taşıyan güzel sözler ve gösterilen dengeli ilgi, tabi ki çok gerekli bir şeydir. Ancak, bunlar öğrenci tarafından ödüllendirilme olarak algılanamaz.

Burada ailelere şu konuda uyarıda bulunmak istiyorum ki; çocuğunuz çalışma dinamiğini ödülden değil, içsel değerlerden, yani motivasyon ve erişilebilir amaç ve hedeflerden almalıdır.

Aksi halde çocuk, ödül kadar çalışma ve ödül kadar başarılı olma gibi bir psikolojiye girecektir.

Çocuk, normal öğrenciliğini sürdürdüğü ve normal öğrencilik başarılarını elde ettiği sürece, onun bu durumunu hep, amaç ve hedefi ile ilişkilendirip değerlendirmek ve öğrencinin kafasında çalışma, başarılı olma ve amaca ulaşma üçlüsünü ardı ardına oluşturmak gerekir. www.bonushoca.com

Değerli velilerimiz,

Unutmayınız ki, ödül bir şey, amaçsal motivasyon her şeydir.

Hoşça kalınız.

SÜLEYMAN BELEDİOĞLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir