ÖĞRENCİNİN STRES YÖNETİMİ

Aslında genel anlamdaki “stres yönetimi” öğrencinin stres yönetiminden ayrıdır.

Bir birey olarak günlük yaşamın içinden gelen, ya da yaşama dair engellerin yarattığı stres, adeta bir parmağımızın kapıya sıkışması gibi acı verir ve açılamayan bir kapı gibi sıkıntıya sürükler bizi.

Çoğu zaman sıkıntı veren durum, olay veya kavramdan uzaklaşıp rahatlama yolunu seçeriz. Geçen zaman içinde de rahatlarız. Sıkıntı kaynaklarını unuturuz. Güç toplayıp tekrar her şeye başlarız.

Öğrencilik stresinde kaynak “öğrenememe” olduğu için, öğrenme eylemini bırakarak, bir yerlere gitmek, tatil yapmak, piknikler düzenlemek, öğrencilik rahatlaması dediğim durumu gerçekleştirmez.

Öğrencilik rahatlaması, sadece ve sadece öğrenmenin önündeki engelleri kaldırmakla gerçekleşir. Böylece, stres üreten merkez kontrol altına alınmış olur.

Şunu hiç unutmamak gerekir ki, öğrenci sadece, konuları bildiğine inanırsa, daha az stres olur. Öğrencinin konular üzerindeki hakimiyeti oranında stresini kontrol altında tutacağı bilinmelidir.

Eğer öğrencinin bilgi düzeyi ile hedefi arasında bir dengesizlik var ise, bu onda önce kaygı, sonra da stresi yaratır.

Böyle bir durumda, hedefi bilgi düzeyine çekmek ve öğrencinin sınava daha rahat girmesini sağlamak gerekir.

Zaten görülecektir ki, öğrencinin rahatlayarak sınava girmesi, aynı zamanda yeterli ve gerekli düzeyde stresinin olması onun başarısında çok olumlu bir etki sağlayacaktır.

Öğrencinin bilgi düzeyi ile hedefi arasında sağlanacak olan denge, aynı zamanda onun performansını artıracağı, stresini kontrol edilebilir stres düzeyinde tutacağı için, başarısı da kendiliğinden yükselecektir.

SINAV STRESİ BAŞARI İÇİN GEREKLİDİR

Ailelerin ve öğrencilerin öncelikle şunu çok iyi bilmeleri gerekiyor ki, sınav stresi, öğrencinin, kalemi, silgisi, sınav giriş kartı kadar gerekli olan bir şeydir.

Sınav stresi, öğrencinin başarılı olması için gerekli olan enerjinin, motivasyonun başarma isteğinin koruyucusu niteliğini taşır.

Stres, sınav öncesinde de sınav anında da öğrenciye enerji verir. Onu hata yapmaya karşı korur.

Ancak bu saydıklarım, stresin dozunda tutulması koşulu ile geçerlidir. Eğer stres sınavın başında kontrol altında tutulmaz ise, stres olmaktan çıkar adeta algılamayı durduran bir unsura dönüşür.

İşte stresi “iyi stres” halinde tutmak ve onu “kötü stres” haline dönüştürmemek için şunları yapmak gerekir.

SINAV ANI STRES YÖNETİMİ

Sınav anı stres yönetiminin iki basit koşulu vardır:

I. Sınavın ilk beş dakikasında oldukça yavaş olunmalı, hiç aceleye yer vermeden soruları yavaş ve adım adım çözmeye başlamalıyız.

II. Sınava en çok bildiğimiz testten başlamalıyız. Çünkü sınavın başında yaşanan doğal stresten dolayı algılamada geçici bir düşme yaşanacaktır. Eğer kolay sorulardan başlanırsa bu düşmeye rağmen, soruları kolayca çözebiliriz. Soruları çözdükçe de başarıya olan inancımız artar, bu da çok kısa süre içerisinde stresi yok eder.

Sevgili öğrenciler, değerli veliler;

Stresi yenmenin baş koşulu; onun doğal ve gerekli olduğunu kabul etmektir.

Hoşça kalınız.

SÜLEYMAN BELEDİOĞLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir