ÖĞRENCİNİN BİLGİ TIKANMASI

Başarısız olan ya da başarılı olamayan öğrencilerde öncelikle eğitim kökenli bir sorun aranmalıdır. En azından, eğitimciler, başarısız öğrencilerde öncelikle eğitim kaynaklı bir nedene yönelmelidirler.

Başarısız olan, çalışamayan, plan ve program yapamayan öğrencinin bu durumunu hemen “ergenlik, gençlik, disiplinsizlik, kaygısızlık” gibi nedenlere bağlamak, bir eğitimci için ikinci kademede düşünülecek olan bir şey olmalıdır.

Çünkü yukarıda belirttiğim ergenlik, gençlik, disiplinsizlik, kaygısızlık gibi durumlar, öğrencilikle ilgili olmayan şeylerdir. Bu durumun çözümünü daha çok rehber öğretmenlere bırakmak gerekir.

Ama eğitimcilerin, ergenlik sorunu diye kestirip attığı durumların altından çoğu zaman, ya bir temel konu eksiği, ya bilgi tıkanması, ya yanlış çalışma gibi tamamen eğitim kökenli nedenler ortaya çıkabiliyor.

Aslında bilgi tıkanması çok önemli bir sorundur. Çünkü bilgi tıkanmasında, öğrencinin bilgi yoğunluğu yetersiz olduğu için, o bilgi onu ileriye doğru taşıyamıyor. Öğrenci adeta karaya vurup, orada kalmış gibi bir duruma düşüyor.

“Biliyorum ama soruları çözemiyorum!” diyen yüzlerce öğrenci var bu ülkede. Bu sorunu yaşayan öğrenciler üzerinde yaptığım araştırma ve incelemelerim sonucunda şu bilgilere ulaştım:

I. Biliyorum ama soruları çözemiyorum diyen öğrencilerin önemli bir kısmı soru ezberliyor veya bilgi ezberliyor. Aslında konuyu öğrenmiyor.

II. Bu öğrencilerin yine büyük bir kısmında bilgi tıkanması var. Çünkü, mevcut bilgileri sığ ve yetersizdir. Bu da öğrencinin ilerlemesini engelliyor.

III. Bu öğrenciler genellikle sadece sınıfta anlatılanı akıllarına yazmaktalar veya evde hiç çalışmamaktadırlar. Ya da konuyu hiç genişletmeden defalarca tekrar etmektedirler.

Bilgi tıkanması bir nevi öğrencinin “bilgi debisinin düşmesidir”. Böyle bir durumda, onun yeni bilgilerle desteklenmesi gerekir. Bu da öğrencinin ileriye doğru kolayca akıp gitmesini sağlayacaktır.

Sağlıcakla kalınız. 

HOŞÇA KALINIZ.

www.bonushoca.com

SÜLEYMAN BELEDİOĞLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir