ÖĞRENCİLER DERSİ NEDEN DİNLEYEMEZ?

Dersi dinleyemeyen öğrencilerin bu davranışlarında, ergenlik döneminde yaşanan ilgi dağılmasının yanında, öğretmenin eksik tutumu, çevrenin olumsuzlukları ve derslerin özelliklerinin de etkisi vardır.

Öğrencinin dersi dinleyememesinde başlıca etkenleri arasında;

– Öğretmenin yanlış yöntemi

– Öğrencinin kendi özel durumu

– Dersin veya konunun özelliği

– Sınıfın ortamının etkisi bulunmaktadır.

Bu etkenlerden sadece birinin olması, öğrencinin dersi dinleyememesi gibi bir sonucu doğurabilmektedir.

ÖĞRETMENİN ETKİSİ

a) Öğretmen konuya yanlış yerden başlarsa, öğrenci dersi dinleyemez. Çünkü derse, hemen o günkü konunun başından başlamak, konuya hatalı yerden başlamaktır. O konunun önceki bağlantıları mutlaka verilerek derse giriş yapılmalıdır. Bu öğrenme zincirinin tamamlanması açısından önemlidir.

b) Öğretmenin anlatma hızı ile öğrencinin dinleme hızının eşit olmaması durumunda, öğrenci doğal olarak dersi dinleyemez. Öğretmen, mutlaka grubun temel eğitimine göre, uygun bir anlatma hızı belirlemelidir. Eğer öğrenciler o günkü konuya çalışarak derse gelirlerse, dinleme hızlarını arttırmış olurlar.

c) Öğretmen, ezber yöntemi uyguluyorsa, o ders dinlenmez. Dinlense de, çabuk unutulur. Zaten, ezber, “hiç öğrenmemeden daha kötü bir durumdur”. Çünkü, ezberleyen öğrenci, öğrendiğini düşünerek, çalışmayı tamamen bırakır. Oysa, öğrenemediğini düşünen öğrencinin öğrenme çabası sürer.

d) Öğretmen sınıfta bilimsel otorite kurarsa, öğrenci derse karşı olan ilgisini kaybeder ve dersi dinlememeye başlar. Öğretmenin bilimsel otorite kurması demek, kendi bilgilerini, öğrenci üzerinde bir baskı aracı olarak kullanması demektir. Hatta bunu öğrencileri küçümseyerek yapması, onların yaptığı hataları hoş görmemesidir. Kendisini dahi, öğrencileri aptal gibi görür.

ÖĞRENCİNİN KENDİ ÖZELLİKLERİNİN ETKİSİ

Aslında, öğrencinin kendi özellikleri de, onun, çevre koşullarınca ortaya çıkan bir durumdur. Çevre koşullarının dışındaki durumların en önemlisi dikkat eksikliği sorunudur.

a) Dikkat dağınıklığı yaşayan öğrenciler dersi dinleyemez. Özellikle, psikiyatrinin hiperaktivite teşhisi koyduğu öğrenciler, öğrenciliklerinde şunlara dikkat etmelidir.

– Sürekli ön çalışma yaparak derse gitmeli

– Yazarak dinlemeli

– Evde çalışırken kısa aralıklarla mola vermeli

– Ders aralarında müzik dinlemeli

– Görerek, yaparak, dokunarak öğrenmeli

– Okuldan daha çok, evdeki çalışmaları ile başarılı olacağını bilmelidir

– Hedefi tarafından belirlemelidir

b) İlgi dağınıklığı yaşayan öğrenci dersi dinleyemez. Öğrenciler, ergenlik döneminde sürekli dolaşan bir ilgiye sahiptir. Onun bu ilgisini derslere yöneltmenin en kolay yolu, bilgi sahibi olmak ve başarılı olmanın, ona grup içerisinde güç katacağını göstermektir.

Öğrenci güçlü bir motivasyona ve kendisi tarafından seçilen bir hedefe sahip ise, zaten derslere olan ilgisi artacak ve ders dinleyememe sorunu ortadan kalkacaktır.

c) Doğru alan seçimi, derse olan ilgiyi arttırırken, yanlış alan seçimi, öğrencinin ilgisini dağıtıp, onu dersten uzaklaştırır.

d) Öğrenci konsantrasyon sorunu yaşıyorsa, derse olan ilgisi azalıp, anlatılanları dinleyememeye ve öğrenememeye başlar.

Öğrenci, sınavı kazanacağına inanırsa ki, buna ancak dersleri başarıyorsa kalıcı olarak inanır. O zaman yüksek bir motivasyona sahip olur. Motivasyon ise öğrencinin konsantrasyonunu kendiliğinden yükseltir.

e) Sınıf ortamı ders dinlemeyi engelleyebilir. Özellikle öğretmenler farklı seviyedeki öğrencilerden oluşan sınıflarda, anlatma hızını ayarlama konusunda zorluk yaşarlar. Aileler, temel eğitim sorunu olan çocuklarını, örnek alacağı başarılı öğrencilerin içine koymak isterler.

Oysa, bu sınıf türü belirleme o öğrencinin, anlatım hızına uyum sağlayamaması gibi bir sorunu da beraberinde getirir.

 Hoşça kalınız.

www.bonushoca.com

SÜLEYMAN BELEDİOĞLU

Eğitimci – Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir