MÜHENDİSLİK VE İŞLETME – İKTİSAT SEÇECEK ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE

MF4 puan türünde 20 binden sonra, devlet üniversitelerinde İngilizce Mühendislik eğitimi veren fakülte ve bölüm hemen hemen hiç yoktur.

Oysa mühendislikte İngilizce akademik bilgiden daha önemlidir.

Çünkü Mühendislik iş hayatında firmaların yabancı firmalarla yürüttüğü işlerin içerisinde uygulanmaktadır.

Yani bir mühendis çalıştığı firmanın yabancı firmalarla yaptığı işi hayata geçirmek zorundadır.

Bu nedenle firmalar bir mühendisi işe alırken öncelik onun yabancı dili hangi düzeyde kullandığı ve mesleki İngilizceyi bilip bilmediğini sorgular.

İngilizce bilmeyen bir Makine Mühendisi piyasa tarafından motor tamircisi gibi algılanır.

Yine İngilizce bilmeyen bir İnşaat Mühendisi piyasa tarafından duvar ustası gibi algılanır.

Öğrencilere önerimiz şudur ki, 20’den sonraki Devlet okullarındaki mühendisliklerde Dil eğitimi hemen hemen hiç olmadığı için özel üniversitelerin yüzde yüz İngilizce eğitim veren burslu bölümleri seçmeleri.

Ancak özel üniversitelerin burslu bölümlerini seçerken en çok bütün derslerin mi İngilizce yoksa birkaç dersin mi İngilizce olduğunu tam olarak anlamalarını öneriyoruz.

Mühendislik seçecek öğrencilere diğer uyarılarımız ise şunlardır:

1. Makine, elektrik-elektronik, inşaat, mimarlık ve endüstri mühendislikleri öncelikli tercih ediniz.

2. Kalabalık ünvanlı, ne olduğu çok anlaşılmayan, adeta bir alanın alt disiplini gibi duran mühendisliklerden uzak durunuz.

Bugün birçok üniversitenin mühendislik bölümü diye önümüze çıkardığı aslında, makine, elektrik, mimarlık, makine, elektrik, mimarlık gibi bölümlerin dersi niteliğinde olabilecek mühendisliklerdir. Bunların ise kullanım alanı oldukça dardır.

Örneğin Jeoloji Mühendisliğinin içerisinde bir ders olması gereken Hidroloji bugün bir bölüm olarak kılavuzda yer almış durumdadır.

3. Mühendisliklerde diğer önemli bir koşul da imza yetkisinin olmadığıdır. İmza yetkisi olmayan mühendisliklerin piyasada iş bulma ve iyi para kazanma olanağı pek bulunmamaktadır.

4. Dünyada gelişen ama Türkiye’de henüz istenilen seviyede olmayan (genetik, tıbbi cihazlar üretim, uçak mühendisliği-yapımı gibi) bölüm mühendislikler size kısa dönemli mutluluk ve kazanç getirmez. Geleceğin değil, bugünün mesleklerini seçiniz. Teknoloji kullanımı hızlı, üretimi yavaş ilerler, bunu unutmayınız!

TM 1 puan türünden işletme, iktisat, maliye gibi bölümleri seçecek olan öğrenciler ise şunlara dikkat etmelidir:

1. İşletme ve iktisat özel sektörde başta bankalar olmak üzere iş bulabilir ancak burada da temel koşul, İngilizcenin yeterli düzeyde biliniyor olmasıdır.

2. Maliye bölümü ise devlette iş olanağı olan bölümdür.

3. TM 1 puan türünden en iyi girilebilecek yerlerden biri de Uluslararası Ticaret bölümüdür. Bu bölümde en az beş dil çok iyi seviyede öğretilmektedir. Bu bölümü yazmanızı özellikle öneriyoruz.

4. SİYASET BİLİMİ bölümünü kesinlikle yazmayınız. Peki neden? Çünkü her siyasi parti uzmanını, danışmanını kendi içerisinden, kendi siyaset okullarından çıkarır. Siyaset okulu değil, siyasetin yeteneği daha önemlidir. İç ve dış işlerinde de istihdam olanağı çok yoktur.

ULUSLARARASI İLİŞKİLER bölümünü ise hiç yazmayın. Hiç iş olanağı yoktur. Dört yıl sonrasını düşününüz. Dört yıl sonra sizi hayata hiç hazırlamamış bir diplomanız olacaktır çünkü.

Hoşça kalınız…

Süleyman BELEDİOĞLU

www.bonushoca.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir