KONULARI UNUTMAMAK İÇİN

Sevgili öğrenciler “her şey düşüncede başlar.” Bu cümle ne kadar doğru değil mi? Oysa bu cümlenin bir de öncesi var, “her şey önce hayallerde başlar.”

Evet bu ikinci cümle çok isabetli oldu. Çünkü önce hayal edeceksiniz sonra, bu hayallerinizi düşünce haline getireceksiniz.

Yani hayallerinize nasıl, neden ve ne yaparak ulaşabileceğinizi bilinçli bir planlamayla hayata geçireceksiniz.

Tarihte düşünceyle desteklenen hayaller her zaman gerçekleşme fırsatı bulmuştur.

Hayallerden düşünceye geçerken, mutlaka kafanızdaki yanlış kanaatlerden, doğru olduğunu düşündüğünüz, ama size başarı getirmemiş olan uygulamalardan vazgeçip yerine yenisini koymalısınız.

Önce düşünceler değişmeli. Kafalardaki “ben başaramam, ben bu konuları öğrenemem” türünden saplantılara son verilmelidir.

Öğrenilenler, kolay kolay ve de kısa zaman diliminde unutulmaz. Her şeyden önce “ben hemen unutuyorum” yanlış ve olumsuz düşüncesinden kurtulmalısınız.

Bir anlam içerisinde öğrenen ve öğrendiği her şeye, yaşamdan bir anlam katan öğrenciler hiçbir zaman bu öğrendiklerini unutmazlar.

Öğrenmenin kimyası bu. Her konunun yaşamda bir değeri, bir uygulandığı yer var. Bilgilerinizi, onlarla yan yana getirip koruma altına almalısınız.

Defalarca aynı notları okuyarak asla unutmanın önüne geçemezsiniz. Konuya her tekrar edişinizde ona farklı bir noktadan bakmaya, onun farklı bir yanını yakalamaya çalışmalısınız.

Öğrendiğiniz bir konu, öğrenemediğiniz ve eksik bıraktığınız diğer konuların tehdidi altındadır.

Şu tartışılmaz bir gerçektir ki, bilgi boşluğu, konu eksiği öğrenciyi kendisine doğru çeker. Öğrenilmiş konu bir süre sonra, öğrenilmemiş konular tarafından adeta yutulur.

“Eğitimde domino” etkisi diye hem olumluyu, hem de olumsuzu anlatmak için kullandığım tabir, öğrenilen bir konu bir sonraki konunun öğrenilmesini kolaylaştırıp hızlandırırken, öğrenilmeden geçen bir konu, bir sonraki konunun öğrenilmesini engellemektedir.

Bu nedenle öğrencilerin, geriye dönük eksiklik kapatmaları oldukça önemlidir. Zamanımız yok diye düşünmeyin, öğrenme hızı katlanarak ilerler. Öğrendiğiniz 1 konu, 2 konu öğrenilmiş anlamına gelir. 2 konu 4 konu, 4 konu 8 konu öğrenilmiş gibi etki yapar.

Sevgili öğrenciler, öğrenmek için, çalışmak için, sınavı kazanmak için, en iyi gün bugündür. En iyi an şu andır.

Erteleme ve hemen başla, bir konu iki konu demek, iki konu dört konu demektir.

Hemen yola çık ve öne geç.

RİVAYET EDİLİR Kİ;

Mimar Sinan Selimiye Camii’ni yapıp bitirdikten sonra bir çocuk, minarelerden birini göstererek der ki: “Bu minare eğri!” Yoldan geçenler toplanır. “Evladım nasıl olur? Minare eğri falan değil.” Çocuk ısrarına devam edince, Mimar Sinan’ı çağırırlar, çocuk Mimar Sinan’a da “bak bu minare eğri” diye gösterir.

Bunun üzerine Mimar Sinan, ustalarına “minarenin tepesine bir halat bağlayın ve aşağıdan onu çekin” talimatını verir.

Mimar Sinan çocuğu yanına alır ve ustalara seslenir: “Halatı çekin!” Çocuktan da minare düzelince kendisine söylemesini ister. Sonra başlarlar halatla minareyi çekmeye, biraz daha, az daha derken çocuk,”Şimdi düzeldi” diye seslenir.

Mimar Sinan’ın yardımcıları gelir ve “efendim nasıl olur, halatla minare düzeltilir mi? Zaten minare eğri değil ki”

Mimar Sinan “Ben Selimiye Camii’nin minaresini değil, çocuğun kafasındaki minareyi düzelttim.” Der.

Sevgili gençler, bunun yorumunu size bırakıyorum.

Sevgiyle kalınız.

 Süleyman BELEDİOĞLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir