KAÇ NET İLE KAZANIRSINIZ?

Geçen hafta ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, kendi üslubu ve yorumu ile bazı rakamlar açıkladı.

TM puanı için sınava giren öğrenci sayısı 330 bin, TS puanı için sınava giren öğrenci sayısı 349 bin, MF puanı için sınava giren öğrenci sayısı 276 bin.

Bir de ikiden fazla sınava giren ya da hem kendi alanı için hem de alan dışı için sınava giren 162 bin öğrencinin varlığını öğrendik bu açıklamada.

NOLUR – NOLMAZ ÖĞRENCİ GRUBU

YGS’de beklediği puanı alamayan 162 bin öğrenci, kendilerine göre şanslarını artırmak için üç ya da daha çok sınava girmeye karar vermiş görülüyor.

Aslında bu bir hata. Dikkatleri, konsantrasyonları, zamanları bölünmüş olan bu öğrenciler kendi alanları için girdikleri sınavda dahi yeterince başarı elde edemeyebilir.

Diğer bir gerçek de, sosyal sorularını okuyup yaparım diye düşünen çok sayıdaki öğrenci TS’ye yönelmiş görünüyor.

Buradaki yanılgı ise; sosyal dersi kısa sürede okuyup öğrenilecek bir özelliğe sahip değildir. Sosyali kısa zamanda öğrenmek mümkün değildir. Sosyal ancak zamana yayılarak akılda tutulabilir.

Özellikle YGS’den sonra son iki ay TS’ye yönelen öğrencilerin bu sınavda çok zorlanacağı açık bir gerçektir.

TM puan türü ise, YGS’de yeterince başarı elde edemeyen MF öğrencilerinin akınına uğramış. Bu da hata. Bu tür yönlendirmeler tam bir rehberlik yetersizliğidir.

BAŞARIYI 26-27 HAZİRAN’DA YAKALAYACAKSINIZ

Birinci sınavda kaç net yapmış olursanız olunuz, unutmayınız ki; siz ne kadar yanlış yaptıysanız herkes de sizin kadar yanlış yapmıştır.

O zaman ilk sınavın hemen ertesi günü önünüzdeki sınava hazırlanmaya başlayarak, hedeflediğiniz netten tek bir net daha fazla yapmaya çalışınız.

Bu sınavın kazananı 26 Haziran ve 27 Haziran’da ortaya çıkacaktır.

İlk sınav istediğiniz gibi geçmedi ise;

SAKIN HA! Vazgeçmeyiniz. Hani bir takım, maçın başında bir gol yer ama maçı bırakmaz ve sonunda da galip gelir ya! İşte bu hafta böyle bir durum yaşanmaktadır.

SİZİ HANGİ NET KAZANDIRIR?

Her iki sınav sonucu belli olduktan sonra bu soruya daha net yanıt verebileceğiz, ancak üç aşağı beş yukarı şimdiden bazı rakamlar verebiliriz:

TM’de: 160 sorudan 75 net. Bu 75 nete YGS’den gelen netin %40’ını eklemelisiniz.

Yani YGS’de 65 net yapan bir öğrencinin bu netinin %40’ı 26 net eder. Yani 75 net + 26 net = 101 net.

Kısacası: Her iki sınavdan toplam 90 – 100 net yapan öğrenci TM’de nokta tercih yapmadığı sürece kazanır. Yani mutlaka şu bölüm, mutlaka şu üniversiteye gideceğim demeyip puanını değerlendirirse kesin kazanır.

TS’de: 170 LYS sorusundan 110 net yapılması durumunda öğrenci kazanabilir. Bu 110 nete bir de YGS netinin %40’ını alalım. Diyelim ki YGS’de öğrenci 55 net yaptı. Bunun %40’ı 22 net eder. Yani TS’de her iki sınavın netlerinin toplamı 120-130 aralığında alan öğrenciler, nokta tercihte bulunmadıkları sürece bir üniversiteye yerleşeceklerdir.

MF’de: 170 LYS sorusundan toplam 65 net yapmaları durumunda bir üniversiteye yerleşeceklerdir. Buna bir de YGS netlerinin %40’ını ekleyelim.

YGS’de 60 net var ise bunun %40’ı 24 net yapar. Bunu da 65 nete ekleyip 89 rakamını bulduk. Yani MF’de her iki sınavdan toplam 75 – 85 net yapan bu sınavı kazanacaktır.

Evet sevgili öğrenciler rakamlar bu. Vazgeçmeyin, verdiğimiz alt sınır netlerinizi artırarak hayal dahi etmediğiniz bölümlere giriniz.

Yolunuz açık olsun.

Süleyman BELEDİOĞLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir