İLK DERS İLK ŞİKAYETLER

Okullar açıldı, dersanelerde dersler başladı, bazı aileler fedakârhane bir tavırla çocukları için özel ders öğretmenleri tuttular bile.

Aileler, öğretmenler, öğrenciler ve eğitim kurumları sorunsuz, şikayetsiz mükemmel bir başlangıç için yola çıktılar.

Ancak ilk dersler, ilk şikayetleri beraberinde getirdi. Öğretmen öğrencilerinden, aileler çocuklarından, öğrenciler herkesten şikayetçi olmaya başladı çoktan.

Bu yazımızda en haklı olan ve her zaman öncelikle ele alınması gereken öğrencilerden bahsedeceğiz.

Öğrenciler ilk ders ilk şikayetlerini şu çeşitlilikte dile getirirler:

a) BU HOCA NE ANLATIYOR?

İlk derste, öğretmen geliyor ve başlıyor yıllık plandaki ilk konudan başlayıp anlatmaya.

Öğrenci şöyle bir zorlanıyor, fakat öğretmenin anlattıklarını hiç anlamıyor. Adeta dersin her dakikası “ne, neden, nasıl?” diyerek geçiyor.

Öğrencinin yaşadığı bu sorun, öğrencinin kendisinden kaynaklanmamaktadır. Bu sorunun nedeni; öğretmenin, “o öğrenciye göre” konuya yanlış yerden başlamış olmasıdır.

Yani, öğrenci anlatılan o konunun bir ya da iki konu önceki bağlantılarını bilmiyordur. Böyle bir durumda, öğretmen öncelikle anlatacağı konunun, bir önceki bağlantılarını kurması gerekmektedir.

Kısaca öğretmen geriye dönüp, önceki konuları özetledikten sonra asıl konuya başlamalıdır.

b) KONULARIN UCUNU KAÇIRIYORUM

Öğrencinin yaşadığı bu sorun tam olarak şu şekilde ifade edilebilir:

Öğretmen konuları anlatmaya başladığında öğrenci, anlatılanları anlar. Fakat bir süre sonra öğrenci anlatılanları anlamamaya başlar.

Bu sorunun temel nedeni, öğrencinin “bilgi dağınıklığı” yaşıyor olmasıdır.

Yani kafasında o konuyu ilgilendiren bilgiler var ama, bunlar sistematik olarak bir araya getirilmemiştir.

Öğrencinin bilgileri dağınıktır. Bu dağınıklığın nedeni de, ayrı ayrı öğrenilip akılda tutulmuş olmasıdır.

Aslında burada “gizli ezber” diyebileceğimiz bir sorun da yaşanmaktadır.

Peki bu durumda öğrenci ne yapmalı; öncelikle konuları önceki ve sonraki konularla bağlantı içerisinde çalışmalı. Yani bir konuya çalışırken bir önceki konudan başlayıp, bir sonraki konuya kadar bakmalıdır.

Elbetteki, en önemlisi de o gün derste anlatılacak konuya ve o konuyu ilgilendiren diğer konulara çalışarak derse gitmelidir.

Diğer yandan bilgi dağınıklığı yaşayan öğrencilerde “HATIRLAMA DERİNLİĞİ” fazladır. Yani bilgiler kullanılmama yüzünden hafızanın derinliklerine inmiştir.

c) DERSTE DİKKATİM DAĞILIYOR – İLGİM AZALIYOR

Öğrencinin dersi çok büyük bir istekle takip etmeye çalışmasına rağmen, bunu başaramaması durumunda, ortada bir “dikkat eksikliği” sorunu olduğunu düşünüp, çözümü sadece bu noktada aramak yanlış olur.

Çünkü, bu sorunu yaşayan öğrencilerin büyük bir kısmında, anlatılan konuyu şu ya da bu nedenden dolayı anlayamama, ilgilerinin dağılmasına yol açmaktadır.

Öğretmen konuyu anlatmaya başladığında var olan ilgi, sonradan dağılıyor. Çünkü konuya duyulan ilgi, anlatılanın, anlaşılıyor olması ile doğru orantılıdır. Yani öğrenci konuyu anladıkça ilgisi de o oranda artış gösterir.

Derste ya da öğrenciliğin genelinde yaşanan ilgi dağınıklığı, daha çok “temel konular” eksiği olan öğrencilerde görülür.

d) ÖĞRETMEN KONUYU GEREKSİZ YERE UZATIYOR

Öğretmenin konuyu her ihtimali düşünerek, uzun uzun anlatması ilk bakışta sakınca yaratmayan bir şey gibi görünür.

Öğretmen bu detaycı anlayışı ile de takdir toplayabilir.

Ancak konuları “ilkelerle” öğrenme alışkanlığına sahip olan öğrenciler bu detaylı anlatımdan hem sıkılırlar, hem de o konuyu anlamakta zorlanırlar.

Öğretmenin konuyu, o konunun ilkeleri ile değil de, sadece örnekler üzerinden anlatması da öğrenci de gizli ezber yaratan durumlardan biridir.

Önerimiz şudur ki, konuyu sadece örnekler üzerinden giderek anlatan ve uzattıkça uzatan öğretmenlerin bu yöntemine karşı dikkatli olunmasıdır.

e) SINIF ARKADAŞLARIM DERSİ KAYNATIYOR

Böyle bir durumda, sınıfın farklı seviyelerdeki öğrencilerden oluşmuş olması sözkonusu olabileceği gibi, diğer yandan da sınıftaki öğrencilerin hedefsiz ve idealize olamamış olması söz konusu olabilir.

Bu durumda yapılacak ilk şey, iyi bir rehberlik hizmeti verilmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir