HIZLI OKUMAK İÇİN NE YAPMALISINIZ?

Hızlı okuma, bugün özellikle öğrenciler arasında bir çılgınlığa dönüşmüş durumda.

Bu konuda yazılan kitapların sayısını tahmin dahi etmek mümkün değil.

Peki hızlı okuma ilk nereden başladı? Bu alanda yapılan çalışmaların öncelikle “hızlı algılama” çalışmaları şeklinde olduğunu görüyoruz.

İngiliz ve ABD hava kuvvetleri pilotlarının düşman uçaklarını algılamakta gecikmeler yaşamaları üzerine, psikolog ve eğitimciler bu duruma çare aramaya başladılar.

Önceleri taşitoskop denilen bir cihaz üzerinde algıyı geliştirme çalışması yapılmaya başlandı. Hareketli bir ekran üzerinde dost ve düşman uçakları çok hızlı bir şekilde görülüyor-kayboluyor ya da yavaş hareketlerle belirip küçülerek uzaklaşıyordu. Kursa katılanlar bu hareketli ortamda uçakları birbirinden ayırt etmeye çalışıyorlardı.

Yapılan bu çalışmaların pilotların algılarını arttırdığı net olarak görülüyordu.

Bu durum hızlı algı çalışmalarının, hızlı okuma çalışmasına dönüşmesine neden oldu ve çok sayıda hızlı okuma kursu birbiri ardınca açılmaya başladı. Bu kurslar taşitoskop eğitimini temel alarak hizmet satmaya başladılar.

Bu tür taşitoskop eğitimleri çoğu öğrencide kurs süresince %100 oranda okumada hızlanmaya yol açtı.

Ancak kurs sonrası hüsran yaşanmaya başlandı. Çünkü; kursa katılanların büyük bir kısmı daha kurs biter bitmez eski okuma seviyelerine geriliyordu. Psikolog ve eğitimciler bunun nedenini araştırdılar ve şu sonuca ulaştılar: Öğrencilerin kurs esnasında hızlı okuma becerisine ulaşmalarında taşitoskopla verilen eğitimin çok az etkisi vardı. Bu daha çok birkaç haftalık aralıksız devam eden yüksek düzeyli güdülenmenin bir sonucuydu.

Oysa hızlı okumak isteyen herkesin şu göz kuralına mutlaka dikkat etmesi gerekiyordu: “Bir şeyi net olarak görebilmek için gözün gördüğü nesne ile ilişkisini sürdürmesi gerekir.” İşte taşitoskop bunu sağlayamadığı için başarısız olunmuştu.

Okurken Görsel Rehber Kullanınız

Çoğu okur (öğrenci) okurken parmaklarını ya da kalemini okuduğu satırın altında hızla kaydırarak görsel rehber kullanır.

Bu tarz okuma yani okurken kalem ya da parmakları kullanma gözlerinizin sayfanın dışına kaymasını aşağı ya da yukarı gitmesini engeller.

Son zamanlarda yapılan çok sayıdaki araştırmalar, okurken bir rehber (nesne) kullanmanın okuma hızını %100’e varan bir oranda arttırdığını, bunun yanında kavrama, anlama ve hafızayı da geliştirdiğini göstermiştir.

Rehber kullanmak okunulan metin üzerine dikkati odaklar, gözün rahat ve ritmik bir şekilde harekete devam etmesini teşvik eder ve geriye gitme, atlama ve de görsel olarak sapma gibi durumların önünü keser.

Rehber kullanmak her satırın altında sayfa boyunca aşağı indirilen bir karttan çok faydalı bir okuma aracıdır. Çünkü görsel rehber yatay olarak okumaya vurgu yaparken kart tek bir satıra odaklanmasını sağlar.

Okurken görsel rehber kullanmak aynı zamanda hız eğitiminde de kullanılır. Eğer okuma hızınızı arttırmak isterseniz satırların altında parmaklarınızı her geçen gün daha da hızlandırarak okuma çalışması yapınız. Göreceksiniz ki çok faydalı olacaktır.

Hızlı okumak için okumaya başlamadan önce şunları da yapmanızda fayda vardır:

1. Araştırma Yapmak

Okuduğunuz metnin, kitabın ya da çözdüğünüz testin tamamına kısa bir göz atınız. Materyale aşina olmaya çalışınız. Grafikler, şekiller ve konulara şöylesine bir göz atınız (Örneğin matematik testini çözmeden önce sorulan soruların tamamı üzerinde 1 dakikalık göz gezdirmesi yapınız).

2. Ön Okuma

Çözeceğiniz sorunun üstten seçeneklere, seçeneklerden soruya doğru şöylesine bir göz taramasına tabi tutulmasıdır. Bu da soruya özel aşina olma onu tanıma çalışması yapmak demektir.

3. Gözleri Dinlendirmek

Soruları çözerken düzenli aralıklarla gözlerinizi dinlendiriniz. Bunu yaparken beyin enerjinizde tekrar şarj olacaktır.

4. Duruşunuzu Düzeltiniz

Dik oturmak okuma ve anlama hızınızı arttıracaktır.

Aslında hızlı okumak ya da hızlı soru çözmek için iki temel görevi yerine getirmeniz yetecektir.

1. Bol bol ve anlayarak kitap okumak.

2. Sistematik konu tekrarı yapmak.

Daima akıllıca kararlar almanız dileği ile hoşça kalınız.

Süleyman BELEDİOĞLU

www.bonushoca.com

www.facebook.com/suleymanbeledioglu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir