GÖNLÜNÜZÜN TUTTUĞU MESLEĞİ SEÇİNİZ

Meslek seçimi hayatı seçiştir. Meslek seçimi sabah uyandığında mutlu bir şekilde koşa koşa iş gidişi, akşam mutlu bir şekilde eve dönüşü seçiştir.

Meslek seçimi sadece bir “iş” seçimi değildir. Mutlu bir aile kurmayı, başarılı bir yaşamı seçiştir.

Düşünür Michael J. Gelb: “Dünyanın en mutlu ve akıllı insanları, daima “sevdiğim bir işi yapmam karşılığında bana para ödemelerini nasıl sağlayabilirim” diye düşünürler” diyor.

İşte seçeceğiniz mesleğe tam bu görüş açısıyla bakınız.

Sevgili gençler meslek seçimi yaparken, şu ilkelere dikkat ediniz ve kendinize bazı sorular sorunuz. Bu sorulara, korkmadan, hiçbir etki altında kalmadan samimi ve içten yanıtlar veriniz.

SİZE UYGUN MESLEK SEÇİMİ ANALİZİ

1. Puanınızın değil, gönlünüzün tuttuğu mesleği seçip seçmediğinizden emin olunuz.

Aslında gitmek istediğiniz üniversite ve bölümün puanından daha yüksek bir puan aldığınızda, aklınız karışacaktır. İhtiyaç duyduğunuz meslekten vazgeçerek, “alkış” alacağınız ama hiçbir zaman severek yapmayacağınız başka bir mesleğe yönelebileceksiniz.

İşte tam bu noktada; bütün yaşamınız boyunca mesleğiniz mi sizi sırtında taşıyacak, yoksa siz mi o mesleği sırtınızda taşıyacağınızı düşününüz.

Sevgili gençler, sakın ha! Severek yapacağınız bir mesleğin ve keyifle okuyacağınız bir üniversitenin puanından daha çok puan aldınız diye, hayallerinizden vazgeçmeyiniz.

Ve bir şeye daha dikkat ediniz ki; hayallerinizin tercihini üste, ondan daha yüksek puanlı olan ama daha az gitmek istediğiniz bölümleri sıralamada alta yazdığınızda size tercih yapan kişiler “alttakiler ölü tercih olur, onları üste yazmalıyız” derse, karşınızdaki kişi “tercih yapmak” gibi çok yönlü bir işi bilmiyor ve sizin geleceğinizi mahvetmek istiyordur. Yani ağzından “ölü tercih” kelimesi çıkanlardan şiddetle uzak durmalısınız.

2. Seçeceğiniz meslekle ilgili kariyer planlaması yapabiliyor musunuz?

Seçtiğiniz ve tercih formunuzun ilk 15’ine yazdığınız meslekleri tek tek değerlendirerek, o meslekte yükselmek için neler yapacağınızı düşününüz.

Okurken, daha öğrencilik yıllarında yapacaklarınız neler? Mezuniyet sonrası neler yapacaksınız? İş hayatında yapmanız gerekenler neler? Bunları tek tek ele alıp mantıklı bir şekilde sıralamanız gerekir.

Eğer bunu yapamıyorsanız dikkat ediniz. O meslek sizin için muğlâk ve belirsiz bir gelecek sunuyordur.

3. Seçtiğiniz mesleği yaşantınızın neresine koyuyorsunuz?

Mesleğim yaşantımın neresinde? sorusu çok akıllı insanların daima kendilerine sorduğu bir sorudur.

İşinizi yaparken “yakınma ezgileri” altında mı çalışıyorsunuz yoksa “şiir tadında mı?” bu bütün çalışanlar için çok önemli bir ayrıntıdır.

Sevgili öğrenciler, tercih listenizi hazırladıktan sonra kendinize şu soruyu sorunuz: “Bunlardan hangileri yaşantımda diğer şeylerden daha önemli?” Evet bu soruya samimi ve içten yanıt verirseniz çok mutlu ve başarılı bir iş hayatınız olacaktır.

Seçtiğiniz mesleğin, vazgeçilmezleriniz arasında kaçıncı sırada olduğu çok önemli.

4. Kendinize “seçtiğim bu meslekte yükselmek için ne tür fedakarlıklar yapabilirim?” sorusunu sorunuz.

Aslında mesleğiniz için yaptıklarınız “fedakârlık” olarak nitelenemez. Siz eğer, seçtiğiniz meslek için vazgeçtiklerinize üzülüyorsanız, o meslek sizin için yanlış olabilir. Buna dikkat ediniz.

5. Seçtiğiniz meslekte, size göre başarının tanımı nedir?

Seçtiğiniz meslekte çok para kazanınca mı kendinizi başarılı sayacaksınız; yoksa çok faydalı şeyler yapıp takdir gördüğünüzde mi? sorusu adeta başarının anahtarı durumundadır.

Ünlü bir düşünürün dediği gibi “Eğer bir meslekte başarılı olmak istiyorsanız, kendinize paradan başka bir neden (hedef) bulunuz.”

6. Seçtiğiniz meslekle ilgili olarak, hangi firmalarda çalışmayı hedefliyorsunuz?

Ya da seçtiğiniz meslekle ilgili olarak devletin hangi kademelerinde çalışmayı planlıyorsunuz?

Eğer iş yaşamı planlamanız yoksa o meslek sizi ileriye taşıyamaz. Bunları titizlikle düşünüp yanıtlarını aramalısınız.

7. Günlük yaşamınızda en çok keyif aldığınız uğraşınız ile seçtiğiniz meslek birbirine ne kadar yakın?

Aslında bu soruya vereceğiniz yanıt, yeteneklerinize uygun bir meslek seçip seçmediğinizi de ortaya çıkartacaktır.

Eğer bir meslek yeteneklerinize uygun ise, o mesleği severek yapma eğiliminiz çok yüksek olacaktır. Bu da hem başarıyı hem de mutluluğu beraberinde getirecektir.

8. Üniversiteye girmek sınavsız, puansız ve sadece isteğe bağlı olsaydı siz hangi mesleği seçerdiniz? Halihazırda seçtiğiniz mesleği kaçıncı sırada yazardınız?

Bu soru sizi bir anda kendinizle yüzleşmek zorunda bırakacaktır. Çünkü, bir mesleği seçmek için önünüzdeki engeller kalkınca, gerçek eğiliminiz ortaya çıkacaktır.

Ünlü düşünür, Henry David: “Herkesin bir trompetçisi vardır ve herkes kendi trompetçisinin sesine kulak verir. Bu sayede yaşama uyum sağlar. Eğer bizi başka trompetlerin sesine göre yürütmek isterlerse hayata uyum sağlayamayız” diyor.

9. Seçtiğiniz meslekle ilgili yani işin (mesleğin) kendisi ile ilgili hayalleriniz var mı?

Tabi ki bu hayaller, o meslekten çok para kazanıp, ev, araba, yazlık alma gibi şeyler değildir. Çünkü bunları herhangi bir başka mesleği yaparak da elde edebilirsiniz.

O meslekle ilgili hayaller, mesleğinizde çok iyi yerlere gelmek ve o mesleği başarı ile icra edip elde edeceğiniz şeylerdir.

Eğer mesleğin kendisi ile ilgili hayalleriniz yoksa, başarılı ve mutlu olamazsınız.

10. Hayran olduğunuz üç kişi hangi mesleği yapıyor?

Hayran olduğunuz kişiler sporcu, sanatçı, oyuncu gibi popüler kültürün bir parçası olmamalı. Çünkü buradaki hayranlık içinde saygı ve empati olmayan soyut bir duygusal tepkiden başka bir şey değildir.

Oysa iş yaşamında hayran olduğunuz insanlara karşı içinizde bir de saygınlık duygusu vardır.

Bunun en büyük delili; popüler hayranlarınız hata yapsa da ona olan hayranlığınızın devam ediyor olmasıdır.

Oysa iş yaşamında hayran olduklarınız hata yaparsa gözünüzde saygınlığını yitirir.

Hangi mesleklerden insanlar gibi olmak istediğiniz meslek seçiminde dikkate alınması gereken bir durumdur.

11. Neyi başarınca kendinizle daha fazla gurur duyuyorsunuz ve iyilik haliniz daha uzun sürüyor?

Bu da üzerinde dikkatle çalışılması gereken bir sorudur.

Bu soru özellikle “hangi meslekte daha mutlu olursunuz?” sorusuna doğru bir yanıt bulmanızda etkili olacaktır.

12. Popüler bir üniversitenin istemediğiniz bir bölümü mü, yoksa daha az istediğiniz bir üniversitenin gönlünüzdeki bölümü mü?

Genel olarak öğrencilerde bölümden önce üniversite tercih etme eğilimi var.

Bu da yanlış meslek seçiminin en yaygın sebebi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sevgili öğrenciler yukarıda kendinize sormanızı istediğimiz soruları içtenlikle yanıtlayınız. Bunlardan tek birini yanıtlayamazsanız seçtiğiniz mesleğin sizin için doğru olmama ihtimalini mutlaka göz önüne getiriniz ve verdiğiniz kararı tekrar analiz ediniz.

Bu ülkenin geleceği bütün gençlerimize başarılar diliyorum.

Yolunuz açık olsun.

Süleyman BELEDİOĞLU

www.bonushoca.com

https://www.facebook.com/pages/S%C3%BCleyman-Beledio%C4%9Flu/283501724999463

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir