EKSİK KONU KONSANTRASYON SORUNU YARATIR

Öğrenciler, yoğun bir şekilde sınavlara hazırlanıyorlar. Okul dersleri, ödevleri, dersane testleri, yılların birikmiş konuları derken, ortaya bir yığın sorun çıkıyor.

Öğrenci adeta, derslerin, testlerin içerisinde sürüklenip giderken, bilimsellik, öğrenme, bilgiyi kullanma ikinci plana itilmiş durumda. Konuları “yetiştir” de nasıl yetiştirirsen yetiştir. Ortaya çıkan mantık işte bu.

Öğretmenler tam gaz ilerlerken, öğrenciler o toz duman bulutu içerisinde öğrenilmemiş bir yığın konu bırakıyorlar.

Eskiden hep söylenirdi; “halk günlük yaşar”. Şimdi bir de buna “öğrenci günlük çalışır” sözü eklendi.

Yani öğrenci, daha çok o gün ya da o hafta kendisine anlatılan derslerin ödevlerini yapar. O derslerle zihnini meşgul eder görünür.

Fakat öğrencilerin kendilerinin dahi fark etmediği bir durum var ki, o da, geride öğrenilmemiş, eksik bırakılmış konuların onun konsantrasyonunu bozduğudur.

Öğrenci, bugün dinlediği derse çalışırken, aklının bir kısmı eski konularla meşgul olur. Bu da, mevcut konuya konsantre olamama gibi bir sonucun ortaya çıkmasına yol açar.

Örneğin cep telefonumuzu bir yerde unuttuk. Gidip almadık. Yarın alırım diye düşündük. Bu durumda aklımız sürekli olarak, telefonumuzda olacak ve bu durum bizde az ya da çok konsantrasyon bölünmesine yol açacaktır.

Gerek öğretmenlerin, gerekse öğrencilerin, eksik bırakılan konuların bu tür psikolojik etkisini de hesaba katmaları gerekmektedir.

Öğrenciler ve rehber öğretmenlerimiz, mutlaka eksik konuları öğrenme amaçlı çalışma programları yapmalılar.

Aksi halde, öğrenci ileriki konulara konsantre olamayacak ve o konuları da öğrenemeyecektir. Diğer yandan, her konunun bir sonraki konuyla bağlantılı olacağından, tam olarak öğrenilemeden geçilen bir konu, sonraki konunun öğrenilememesine de yol açacaktır.

Bugünden itibaren öğrencilerin eksik konuları ile ilgili bir liste yapıp, bunlarla ilgili bir de çalışma takvimi çıkartarak geriye yönelik olarak, eksiklik giderme çalışmalarını ayrıca yapmaları gerekmektedir.

Bu çalışmalarını üç ya da dört hafta içerisinde tamamlamalıdırlar.

TV’DEKİ PROGRAMIMIZI DOSTLARINIZLA BİRLİKTE İZLEMENİZ DİLEĞİYLE.

HOŞÇA KALINIZ.

 www.bonushoca.com

SÜLEYMAN BELEDİOĞLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir