DENEME SINAVINA GİRME AMACINIZ NE OLMALI?

Bir öğrencinin deneme sınavlarına girmekteki amaçlarını, öncelikle maddeler halinde sıralayacak olursak, şunları söyleyebiliriz:

I) Zaman ayarlaması yapmak.

II) Hangi testten başlanılacağını saptamak.

III) Sınav anında uygulanacak olan en verimli sistemi bulmak.

IV) Uygulanan sınav kuralarının davranış olarak yerleşmesini sağlamak.

V) Duyguları kontrol altında tutmayı öğrenmek (stres, heyecan, kaygı gibi).

VI) Konu eksikliklerini saptamak.

İşte, bir öğrenci, deneme sınavlarına, bu altı amacı gerçekleştirmek düşüncesiyle girmelidir.

Şimdi bu amaçları biraz yakından inceleyelim.www.bonushoca.com

ZAMAN AYARLAMASI YAPMAK

Öğrenciye tanınan sınav süresi içerisinde, yanıtlaması gereken bütün testlerle ve sorulara yeterince zaman ayrılabilmesi, SBS ve ÖSS’nin en önemli ayrıntılarından biridir.

Öğrenci zaman ayarlamasında, gereğinden fazla hızlı gidip, soruları çözememe ile çok yavaş ilerleyip, yetiştirememe arasında kalır.

Öğrenci dersin zorluğu ve başarısına olan katkısını dikkate alarak, önce bir teste sonra da her soruya, ne kadar zaman ayırması gerektiğini saptamalı. Belirlediği bu süreyi önce testler üzerinde sonra da girdiği deneme sınavlarında uygulamaya koymalıdır.www.suleymanbeledioglu.com

Bunu, sınavda sorumlu olduğu bütün dersler için yapmalı ve sınav sonuçlarına göre, bu süreler üzerinde oynamalıdır.

Öğrencinin kısaca “yetiştirememe” olarak ifade ettiği, sınavın bütün sorularına bakamama gibi bir durumunu yaşayan öğrencilerinin öncelikle, konu eksiklerinin olduğunu düşünmelerini ve konu çalışarak ve çalıştıkları bu konuları test çözümleri ile destekleyerek sınava hazırlanmalarını öneriyorum.

Yanlış olan şey “yetiştiremiyorum o halde çok soru çözmeliyim” anlayışı ile sürekli ve hızlı bir şekilde test çözmeye dayalı bir çalışma yapmaktır.

Oysa öğrenci test çözmekle, bildiği konularda hız ve pratik kazanır. Konu eksiğini kapatmak için test çözmek değil, konu çalışmak gerekir.

HANGİ TESTTEN BAŞLANILACAĞINI SAPTAMAK

Öğrenci en başarılı olduğu testten başlar ise, başladığı testte de, sonraki testlerde başarılı oluyor. İşte bu nedenle öğrencinin, hangi testten başlarsa, sınavın genelinde daha başarılı oluyor öncelikle bunu saptaması gerekir.

Sınava “en çok bildiğiniz testten başlayınız” kuralını uygulayabilmek, başarılı olmak için oldukça önemlidir.

Öğrencinin sınava, en çok bildiği testten başlaması, stres, heyecan ve kaygının kontrol altında tutulmasını sağlar.

Çünkü öğrenci, sınavın başında az ya da çok stres, heyecan veya kaygı yaşar. Bunlar onun sorular üzerindeki kontrolünü ve sorulara yoğunlaşmasını zayıflatır.

İşte öğrenci, sınavın ilk on dakikasında yoğun olarak, bu olumsuzlukları yaşarken, en başarılı olduğu testten başlarsa, hata yapmaz ve soruları çözdükçe kendisine güven gelir. Bu da özellikle stresi ortadan kaldırma gibi olumlu bir sonuca yol açar.

Eğer öğrenci, sınavın başında zor testlerden başlar ise, stresin de etkisiyle o testin zorluğu, daha da artmış olacağından, öğrenci soruları yanlış yapmaya başlar, bu da öğrencinin paniklemesine ve sınavın tamamına yönelik bir başarısızlık korkusuna yol açar.www.bonushoca.com

VERİMLİ SİSTEMİ BULMAK

Bu sınavda, hangi teste ne kadar zaman ayrılacağının, artan zamanın hangi testlerde ve hangi sorularda kullanacağının saptanması anlamına gelir.

Testlerin hangi sıra ile çözülmesi durumunda, daha başarılı olunacağını her deneme sınavında farklı farklı sıralamaları deneyerek en doğru olanını bulmak gerekir.

Sınav anında uygulanacak olan sistemi bulduktan sonra, deneme sınavlarında sürekli olarak o sistemi kullanmak ve onu kullanma konusunda pratik kazanmak gerekir.www.bonushoca.com

KURALLARIN DAVRANIŞ HALİNE GELMESİNİ SAĞLAMAK

Sınav süresince sıkılmadan oturabilmek, doğal seslere karşı hazır olmak, sınav anında ortam takıntısına kapılmamak gibi davranışlar kazanmak için, deneme sınavlarına girildiği zaman bu olumsuzlukları ciddiye alıp, takıntı yapmamak gerekir.

Gerçek sınavda olduğu gibi deneme sınavında da cep telefonu ile sınava girmeme, saat kullanma, sınav anında sadece su, çikolata ve şeker gibi şeyleri almak gerekir.

Sık sık dışarıya çıkılmaması, sınavdan erken çıkılmaması, hastalık, sinirlilik veya stres gibi duyguları bahane ederek o sınavı ciddiye almama gibi bir psikolojiye girilmemeli. Gerçek sınavda, küçük sorunların o sınava girişinizi engellemesi mümkün olamayacağı için, aynısının deneme sınavlarında da yapılması ve bu sorunlarla başa çıkma konusunda deneyim kazanılması gerekir.

DUYGULARI KONTROL ALTINDA TUTMAYI ÖĞRENME

Öğrencinin sınav anında yaşadığı duygular genel olarak kaygı, stres ve heyecan diye üç başlık altında toplanır.

Stres sınavın ilk on dakikasında, heyecan sınavdan hemen önce ve sınav başlayınca bir-iki dakika içerisinde, kaygı ise sınavın genelinde görülür.

Sınav anı kaygısı, diğer sorular nasıl, kaydırma yaptım mı acaba, başkaları soruları benden daha iyi çözüyor olabilir mi, yetiştirebilecek miyim, kitapçığı doğru işaretledim mi, optik formdan sildiğim soru yanıt gibi okunur mu ve daha birçok psikolojik durumlar.www.bonushoca.com

Öğrenci deneme sınavlarında bu duyguları yaşamaya alışmalı ve bu duyguların kendisini nasıl etkilediğini saptamalı. Bunları kafasından atma yollarını bulup denemeli. Örneğin, kaydırma yaptım mı? düşüncesini yok etmek için ara kontroller yapmalı ve rahatlamalı.

Ya da yetiştirememe kaygısını yok etmek için, turlama tekniğini kullanmalı. Yani, her teste ayırdığı zamanın 2/3’lik diliminde bütün sorulara bakmalı 1/3’lük kalan diliminde ise boş bıraktığı sorulara bakarak ilerlemelidir.

KONU EKSİKLERİNİ KAPATMAK

Maalesef öğrenci deneme sınavına, sıralamadaki yerini görmek için girer. Gerçi bu öğrencinin en iyi amacıdır. Bir de, sınıfta, dersanede kimleri geçtiğini görmek ister. Aklı, birinci oldum, onuncu oldum ya da sonuncu oldumdadır.

Oysa her deneme sınavı, hangi konulara çalışılacağını gösteren bir pusuladır adeta.

Bütün bunları şu şekilde bir yorumla tek bir anlayışta toplayabiliriz.

Veliler, her sınavdan sonra çocukları ile bu sonucu neleri eksik bıraktı da aldığını, ve bu sınavın, onun hangi eksikliklerini ve nelere çalışması gerektiğini analiz edip, ona göre bir çalışma yapılmasını sağlaması gerekir.

Öğrenciler ise, sınava, eksikliğim var mı, diye girmeleri ve birinci dahi olsalar mutlaka netlerine ve hangi konulardan yanlış yaptıklarına bakmaları ve bu konulara tekrar çalışmaları gerekir.www.suleymanbeledioglu.com

Bizi sevdiklerinizle birlikte ve sevdikleriniz adına, Her Pazar, Saat 11.30’da, KANAL A’da “EĞİTİM EDİTÖRÜ” programında izlemeniz dileğiyle…

Hoşça kalınız.

Süleyman BELEDİOĞLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir