BİLEN ÖĞRENCİ SENDROMU

Adamın birini doktora getirirler. Doktor, adamı getiren yakınlarına sorar; “Neyi var hasta mısın?” yakınları “Arabasının çalınacağını zannediyor.” diye yanıt veriyor. Bunun üzerine doktor “ne var bunda, herkes arabasının çalınacağını zanneder.” Yakınları bunun üzerine “ama onun hiçbir zaman arabası olmadı ki!” diye yanıt verirler.

Bu fıkrayı neden anlatıyoruz sizlere?

Öğrencilerin yaşadığı bilgi kıskançlığı sendromunu ben hep bu fıkranın içeriğine benzetirim.

Bilgileri olan, kafasında bir yığın formül, işlem, kavram, kural, tanım taşıyan öğrencilerin, elbette ki bunları unutacağını, kaybedeceğini zannetmesi çok doğaldır.

Fıkradaki doktorun “ne var ki bunda, herkes arabasının çalınacağını düşünür” yaklaşımı, aslında tam anlamı ile değerli şeylerimizi kaybetme korkusunun normalliğini anlatan bir ifadedir.

Arabası olan arabasının çalınacağını, bilgisi olan da bilgisinin kaybolacağını haklı olarak düşünebilir.

Ama, arabası olmayanın normal psikolojik koşullarda arabasının çalınacağını düşünmesi mümkün değildir.

Eğer öğrenci, kafasında bir çok bilgiyi taşıyorsa, elbette ki bunları unutacağım saplantısı içerisine girebilir. Ancak derslerine çalışmamış, dersleri iyi dinlememiş, konu tekrarlarını düzenli olarak yapmamış olan ve kafasında herhangi bir bilgi hissetmeyen öğrenci, tabi ki, “bilgilerimi unutursam” korkusuna kapılmaz.

Bu nedenle biz çalışmalarımızda bilgi kıskançlığı sendromunu, “bilen öğrenci sendromu” olarak da tanımlıyoruz.

Bilgi kıskançlığı sendromuna kapılan öğrenci gereksiz ve aşırı tekrarlara başlar. Her çalıştığı konuyu daha bitirir bitirmez tekrar unuttuğunu hisseder ve hemen bir kez daha aynı konuyu tekrar eder. Fakat her defasında daha da çok unuttuğunu düşünmeye başlar ve çılgın bir tekrar furyasına kapılır. Bütün konuları aynı anda hatırlamaya, düşünmeye çalışır ve konular birbirine karıştırır.

Oysa yapılması gereken bu değil; öğrenci öncelikle “bilgilerimi unuttum” duygusunun normal ve sanal bir duygu olduğunu kabul etmeli. Yani bu duygudan rahatsız olup, stresini negatif strese dönüştürmemelidir.

Öğrencinin “bilgilerimi unuttum” psikolojisine kapılması durumunda “bilgi turlama tekniği” uygulaması gerekmektedir.

Turlama tekniği nedir diyecek olursanız?

Öğrencinin şöylesine, sayfaları karıştırarak konulara bakmasıdır. Sadece konuları göz ucuyla okumasıdır. Zaten bildiğini, unutmadığını gözleri ile görmesidir.

Bu uygulama onları rahatlatacak ve gereksiz tekrara girmelerini önleyecektir.

Son olarak öğrencilerimize şunları söylemek istiyoruz:

Sınav sabahı kalktınız ve aklınızda hiçbir bilginin kalmadığını düşünüyorsunuz. Biliniz ki her şey yolunda, biliniz ki siz bu sınavı kazanacaksınız ve biliniz ki hiçbir şeyi unutmamışsınız.

Sevgili öğrencilerim, sınavlarınızda başarılar diliyorum.

Hoşça kalınız.

Süleyman BELEDİOĞLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir