ANADOLU LİSELERİ KALKIYOR

SBS tek sınava indirilerek devam ediyor ve 8. sınıfta yapılacak olan SBS’nin soruları sadece 8. sınıf konularından olacak.

Bu kararı yakından ilgilendiren bir adım da dört yıl sonra bütün genel liselerin Anadolu lisesine dönüştürülüp, yaklaşık on farklı liseyle ulaşılması çok zor bir dünya rekoru kıran ülkemizde liseler, Anadolu lisesi ve meslek lisesi diye ikiye ayrılacak.

Arka arkaya gelen bu kararlar yine yuvarlak masa etrafında evrak üzerinde üretilmiş, simülasyon yöntemiyle denenmiş bürokrat kararlarına benziyor.

Neden? Bunun birinci nedeni siz SBS’de yorum sorusu sormaya devam ettikçe öğrenci yorumlama eğitimini okullarda almadığı için dershanelere daha fazla hücum etmeye devam edecektir.

Peki dershanelerde yorum eğitimi verilebiliyor mu? Buna bilimsel anlamda hayır yanıtını vermek zorundayız. Ancak test üzerinden verilen eğitim yorum soruları üzerinde çalışmayı da beraberinde getirdiği için, öğrenci daha fazla test çalışmasının yapıldığı dershanelere hücum ediyor.

Biz bunu nereden biliyoruz?

23 yıldır, dershane öğrencisi, velisi ve öğretmenlerine ilişkin yaptığımız araştırmalardan biliyoruz.

Geçenlerde özel bir kanalda dershaneler ve yeni sınav sistemi konuşuluyor. Üzerinde hiç düşünülmemiş yüzlerce rakam ve sözcüklerin havada uçuştuğu bu programın yarısında izlemekten vazgeçtim.

Bütün liseleri Anadolu lisesi yapmak, bu ülkede hiçbir şeyi çözmeyecektir.

Mesleki yönlendirme ve liselere yönlendirme Avrupa ülkelerinde olduğu gibi, ailelerin hayallerine bırakılmayıp, yasalarla yapılmadığı sürece hiçbir işe yaramayacaktır bu düzenlemeler.

Bu ülkede Bakanlar değişir ama her gelen bakan aynı akla danışır. Danışılan akıl Hakkari’deki köy öğretmeni Van’daki lise öğretmeni olmadığı sürece hiçbir sonuç alınamayacaktır.

6. ve 7. SINIFLAR ARTIK DAHA ÖNEMLİ

8. sınıf SBS’i öğrenci ve velilerde şu havayı yaratmamalı: Sorular nasıl olsa sadece 8. sınıftan geliyor. O zaman çocuk 6. ve 7. sınıflarda çok çalışmasa da olur.

Çok kısa ve kestirmeden söylemek istiyorum; 6. ve 7. sınıf Matematik ve Fen derslerini öğrenemeyen bir öğrencinin 8. sınıf Matematik ve Fen derslerini başarması, öğrenmesi imkansızdır. 6., 7. ve 8. sınıf Matematik ve Fen derslerini öğrenemeyen bir öğrencinin 9. sınıf Matematik ve Fen derslerini öğrenmesi de olanaksızdır.

Kısacası; 9. sınıf derslerini öğrenemeyen 10. sınıfı; 10. sınıfı öğrenemeyen 11. sınıfı; 11. sınıfı öğrenemeyen 12. sınıfı öğrenemez.

Yani, 6. ve 7. sınıf Matematik ve Fen derslerini öğrenemeyen 12. sınıfta Matematik ve Fen derslerinden başarılı olamaz, üniversiteyi kazanamaz.

Hoşça kalınız.

Süleyman BELEDİOĞLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir